Без категорії

Короєд С. О. Юридична (матеріально-правова) заінтересованість позивача як передумова надання йому судового захисту цивільних прав

Мета. Метою нашого дослідження є встановлення юридичної (матеріально-правової) заінтересованості позивача як передумова надання йому судового захисту цивільних прав. Методика. Методика включає детальний комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу із піднятої проблематики, а також рішення судової практики на підставі яких робляться обґрунтовані висновки та рекомендації стосовно реформування чинного цивільного законодавства України. Результати. Встановлено, що бажання позивача “покарати” відповідача додатковими “заходами” чи “обмеженнями” (пред’явивши позов та, наприклад, вживши заходи його забезпечення без реальних намірів здійснення своїх прав), не пов’язаними з реальним прагненням позивача відновити (захистити) своє суб’єктивне право, не повинно знаходити підтримку суду, оскільки суперечить завданню цивільного судочинства. Наукова новизна. Питання розмежування матеріально-правової та процесуальної заінтересованості в цивільному процесі, визначення їх відмінностей і правових наслідків в аспекті реалізації права на пред’явлення позову та права на задоволення позову є актуальним, теоретично значущим і практично необхідним, адже категорія юридичної заінтересованості визначає наслідки цивільної процесуальної діяльності, тобто безпосередньо пов’язана з наданням позивачу судового захисту або відмову в цьому. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані в практичній діяльності адвокатів та усіх зацікавлених осіб, що займаються матеріально-правовою заінтересованістю позивача.

1.  Bannykov R. Yurydycheskyi ynteres kak predposыlka prava na predъiavlenye yska v sud. Arbytrazhnыi y hrazhdanskyi protsess. 2009. № 10. S. 13–17.

2.  Vasylev S.V. Hrazhdanskyi protsess: Uchebnoe posobye. Yzdanye vtoroe, dopolnennoe. Kh.: OOO “Odyssei”, 2007. 654 s.

3.  Koroied S.O. Protsesualne zabezpechennia efektyvnosti tsyvilnoho sudochynstva: monohrafiia. K.: «MP Lesia», 2013. 508 s.

4.  Novokhatskaia Y.P. K voprosu o vozmozhnosty zloupotreblenyia pravom na ysk: teoretycheskye aspektы. Vestnyk Tomskoho hosudarstvennoho unyversyteta. Pravo. 2016. № 2 (20). S. 110-120.

5.  Rassakhatskaia N.A. Hrazhdanskaia protsessualnaia forma: avtoref. dyss. … kand. yuryd. nauk: spets. 12.00.03. Saratov, 1995. 21 s.

6.  Shtefan M.I. Tsyvilnyi protses: Pidruchnyk dlia stud. yuryd. spetsialnostei vyshchykh zakladiv osvity. Vyd. 2-he, pererob. ta dop. K.: Vydavnychyi Dim “In Yure”, 2001. 608 s.