Випуск № 6(18)2269Випуск журналу № 1

10.33098/2078-6670.6.18.47-53 Щербюк Н. Ю., Мороз С. П. Європейська конвенція з прав людини у механізмі реалізації головного конституційного обов’язку України

Після здобуття незалежності Україною обрано європейську демократичну модель формування суспільного і державного життя. Велика кількість звернень громадян України до Європейського суду з прав людини свідчать про ефективність діяльності цього європейського інституту. В силу цього, метою статті є дослідження значення Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини як для світового співтовариства, так і для України зокрема, а також визначення чинників, які впливають на повільні темпи реалізації її положень. Методика. Методика включає детальний комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу із обраної проблематики. Наукова новизна. На основі цього зроблено обґрунтовані узагальнення та рекомендації щодо розкриття сутності досліджуваних аспектів захисту прав і свобод людини та громадянина в Україні. Результати. У статті встановлено, що прийняття Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини має епохальне значення як для усього світового співтовариства, так і для України зокрема. ЇЇ ратифікація в нашій державі, по суті, зрушила з місця процес переходу від декларативного закріплення прав і свобод людини в законодавстві до впровадження дієвих механізмів, які б давали реальну можливість їх реалізувати і захистити у разі необхідності. Рушійною силою у цьому процесі виступає Європейський суд з прав людини, у який громадяни України можуть позиватися до держави Україна. І як свідчить практика, цей процес є досить активним. Для того, щоб покращити свій імідж у сфері захисту прав і основоположних свобод Україні необхідно максимально усунути причини, які впливають на невиконання рішень ЄСПЛ, і врахувати напрацьовані Радою Європи рекомендації у зазначеній сфері. Практична значимість. Результати проведеного дослідження сприятимуть виправленню ситуації у сторону реального виконання Україною свого головного обов’язку, передбаченого ч.2 ст. 3 Конституції України.
Ключові слова: держава, права і свободи, людина, обов’язок, захист прав.

1. Vasiuk N.O., Rozhkova M.H. Konventsiia pro zakhyst prav liudyny i osnovopolozhnykh svobod yak oboviazkovyi mizhnarodnyi dohovir pro systemu nadnatsionalnoho kontroliu za dotrymanniam prav liudyny. Investytsii: praktyka ta dosvid. 2013. № 13. S. 118-12.

2. Vыshynskyi A.Ia. «O proekte Deklaratsyy prav cheloveka.» Rech na zasedanyy Heneralnoi Assambley OON 10 dekabria 1948 h.». Voprosы mezhdunarodnoho prava y mezhdunarodnoi polytyky. M., 1951. S. 379- 390.

3. Kartashkyn V.A. Pryntsyp uvazhenyia prav cheloveka y hosudarstvennыi suverenytet. Mezhdunarodnaia zashchyta prav cheloveka y hosudarstvennыi suverenytet : mat. Mezhdunarodnoi nauchno-praktycheskoi konferentsyy / otv. red. T. A. Soshnykova. M. : Yzd-vo Mosk. humanyt. un-ta, 2015. 330 s.

4. Kochura, O.O. Yevropeiskyi sud z prav liudyny v konstytutsiino-pravovomu mekhanizmi zakhystu prav i svobod hromadian Ukrainy : avtoref. dys. … kand. yuryd. nauk : 12.00.02; MVS Ukrainy, Khark. nats. un-t vnutr. sprav. Kharkiv, 2015. 20s.

5. Lobasiuk I.I. Mistse Yevropeiskoi konventsii pro zakhyst prav i osnovnykh svobod liudyny v Konstytutsii ta pravi Ukrainy. URL: http://www.judges. org.ua/seminar21-2.htm 13.12.2028 [13.12.2018]

6. Rezooliutsyia PASE 1226 (2000) «Ob yspolnenyy reshenyi Evropeiskoho suda po pravam cheloveka» URL: http://assembly.coe.int/nw/Home-EN.asp [13.12.2018]

7. Tumanov V.A. Evropeiskyi Sud po pravam cheloveka. Ocherk orhanyzatsyy y deiatelnosty. M.: NORMA, 2001. 304 s.

8. Ustav Orhanyzatsyy Obъedynёnnыkh Natsyi y Ustav Mezhdunarodnoho Suda. URL:  http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_010 [13.12.2018]

9. Shchorichnyi zvit pro rezultaty diialnosti Upovnovazhenoho u spravakh Yevropeiskoho sudu z prav liudyny u 2017 rotsi. URL https://minjust.gov.ua/files/general/2018/02/20/20180220171407-57.pdf [13.12.2018]

10. Cassese A. A Plea for a Global Community Grounded in a Core of Human Rights. In Realizing Utopia. / A. Cassese, Oxford: Oxford University Press, 2012. – P. 136–143.

11. Documents of the United Nations Conference International Organization. San-Francisco, 1945. Vol. VI. – P. 1705.

12. Gardbaum S. Human Rights as International Constitutional Rights. European Journal of International Law, 2008, №19, Р. 749–768.

13. Hudson M. Integrity of International Instruments. American Journal of International Law. 1948. Jan. Vol. 42. No. 1. – P. 105-108; Kelsen H. The Law of the United Nations. L., 1950. P. 29-32.