Випуск 15 (27). Том 1

DOI: 10.33098/2078-6670.2023.15.27.1.11-19 Луцький А. І., Луцький М. І. Правовий зміст та етимологія поняття «національна ідея»

Мета. Мета дослідження полягає у визначенні правового змісту поняття «національна ідея», розкриття підходів до її реалізації в українській державно-правовій думці та впливу на сучасні процеси державотворення. Методика. Методологічну основу дослідження склав комплекс теоретичних, загальнонаукових і конкретно-наукових методів, а також принципи об’єктивності й історизму. Ключовим був діалектичний підхід та компаративістський метод, які дозволили виявити ціннісні засади й динаміку розвитку поняття «національна ідея». Результати. Встановлено, що в українській традиції державотворення та державно-правовій думці ХХ ст. поняття національної ідеї досить ґрунтовно відображено. Одночасно, в умовах незалежності, це поняття є об’єктом суспільних чи політичних дискусій й не отримало чіткого правового вираження. В українській державно-правовій думці окрім поняття «національна ідея», використовуються поняття «національна ідентичність», «етнічна ідентичність», «релігійна ідентичність». Продемонстровано зв’язок національної ідеї та правової системи країни, адже складовою національної ідеології є правова ідеологія країни, а складової національної свідомості є правосвідомість і правова культура населення. Наукова новизна. Встановлено, що поняття національної ідеї доцільно розглядати на трьох рівнях: 1) побутовий або свідомісно-культурний; 2) професійний або ідеологічно-правовий; 3) теоретичний. Сама національна ідея – це набір ціннісних орієнтирів, які визначають загальний вектор розвитку держави. Реалізація національної ідеї можлива тільки за умови врахування власного досвіду державотворення й системи демократичних цінностей. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших теоретико-правових та історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: національна ідея, аксіологія, національна держава, політична нація, державно-правова думка, громадянське суспільство.

• Брецко Ф. Про національну ідею, націоналізм, націотворення та Борців за Україну. URL: https://trubyna.org.ua/novyny/pro-natsionalnu-ideyu-natsionalizm-natsiotvorennya-ta-bortsiv-za-ukrajinu/.
  • Верменич Я. В. Конструювання української ідентичності: національні й регіональні проекти другої половини ХІХ – початку ХХ ст. К.: Інститут історії України НАН України, 2016. 356 с.
  • Зварич Р.В., Короєд С.О. Формування сучасної концепції державотворення на основі національноетнічних чинників в історії держави і права. Науковий вісник публічного та приватного права. 2020. № 1. С. 8–14.
  • Ілин Л. М. Ідея «соборності» в державотворчих концепціях Галичини ХІХ – початку ХХ ст. Науково-інформаційний вісник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького. Серія : Право. 2019. № 8. С. 15-21.
  • Кафарський В. Нація і держава: культура, ідеологія, духовність. Івано-Франківськ, 1999. 332 c.
  • Кресіна І. О., Явір В. А. Нація. Енциклопедія Сучасної України / Редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. URL: https://esu.com.ua/article-71029.
  • Кресіна І. Українська національна свідомість і сучасні політичні процеси. Етнополітичний аналіз. К., 1998. 392 c.
  • Макаренко Н. Національна ідентичність: особливості регіонального виміру. Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2010. Вип. 2. С. 100-116.
  • Нагорна Л. Поняття «національна ідентичність» і «національна ідея» в українському термінологічному просторі. Політичний менеджмент. 2003. № 2. С. 14-30.
  • Обушний М. І. Етнонаціональна ідентичність – феномен самовизначення українців. К., 1999. 40 с.
  • Сміт Е. Нації та націоналізм у глобальну епоху. К.: Ніка-Центр, 2006. 320 с.
  • Степико М. Т. Українська ідентичність: феномен і засади формування. К. : НІСД, 2011. 336 с.
  • Томенко М.В. Національна ідея як елемент політико-правової легітимації суспільства. Право і громадянське суспільство. Науковий журнал. Електронне видання. URL: http://lcslaw.knu.ua/index.php/arkhiv-nomeriv/1-2-2013/item/224-natsionalna-ideia-iak-%20element-polityko-pravovoi-lehitymatsii-suspilstva-tomenko-m-v.
  • Успаленко В. І. Що таке національна ідея. Національна ідея – основа стратегії розвитку українського суспільства в ХХІ столітті: збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції, Харків, 4-5 травня 2017 р. Випуск 1 / під ред. О.В.Воронянського, Ю.В. Журавльова. Харків: ХНУБА, 2017. C. 55-56.
  • Шайгородський Ю.Ж. Політика: взаємодія реальності і міфу. К. : Знання України, 2009. 400 с.
  • Benthem van den Bergh G. Notes on the Idea of a Nation. Social Character, Historical Processes. 2016. Volume 5Issue 2. URL: http://hdl.handle.net/2027/spo.11217607.0005.206.
  • ність: феномен і засади формування. К. : НІСД, 2011. 336 с.