Випуск 17 (29)

Довганич В.А. ПРАВОВИЙ МЕНТАЛІТЕТ ЯК ФОРМА СУСПІЛЬНОЇ ПРАВОСВІДОМОСТІ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.57-62

Мета. Метою дослідження є розкриття змісту правового менталітету й аргументування думки, що він є формою суспільної правосвідомості. Методика. Методологічну основу дослідження склали принципи об’єктивності, комплексності, а також комплекс загальнонаукових, спеціальнонаукових і філософських методів. Результати. Встановлено, що правовий менталітет – це історично детермінована категорія, що являє собою не тільки набір переконань і поглядів одного покоління суспільства, а є парадигмою ідей на форму і зміст держави, роль права, владних інститутів тощо. Тобто, це складова правової культури суспільства. Реалізація правового менталітету в правосвідомості людей реалізується в декілька способів. По-перше, правовий менталітет є аналогом соцієтального (суспільного) розуму. По-друге, правовий менталітет відіграє роль певного «балансира», який з одного боку втілює ідеалістичні прагнення до справедливості та порядку, а з іншого – прагне до забезпечення соціального контролю та стабільності. По-третє, правовий менталітет є динамічною категорією, розвивається постійно під впливом історичних подій, культурних традицій і соціально-економічних перетворень. По-четверте, довіра до права є умовою того, що між правом і правовою ментальністю утворюється діалектичний зв’язок, вони переплітаються. По-п’яте, наявність правового менталітету свідчить про наявність верховенства права. Наукова новизна. Визначено, що правовий менталітет є складовою суспільства, а його формування є закономірним процесом еволюції суспільних відносин і правової системи. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: менталітет, правовий менталітет, правосвідомість, право, мораль, верховенство права.

1. Волошенюк О. В. Правовий менталітет як складова суспільної правосвідомості. Форум права. 2015. № 1. С. 42–47.
  2. Клімова Г. П. Правосвідомість: до теорії питання. Актуальні питання інноваційного розвитку. 2012. № 2. С. 35-41. URL: https://ndipzir.org.ua/wp-content/uploads/2012/06/%D0%9A%D0%BB%D1%96%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%93.-%D0%9F.pdf.
  3. Кобко-Одарій В.С. Правовий  менталітет українського народу: особливості формування і розвитку: дис. … канд. юр. наук.: 12.00.01. Одеса, 2019. 230 с.
  4. Коваль А., Подоляк В. Формування та вдосконалення правосвідомості. Юридична газета. 2006. № 1(61). С. 12–14.
  5. Назаренко О. Правовий менталітет: наукові підходи до розуміння. Право і суспільство. 2019. №1. С. 16-21.
  6. Павловська-Кравчук В. А. Правовий менталітет: поняття, особливості і його вплив на правотворчі процеси: дис…. канд. юрид. наук: 12.00.01. Харків. 2012. 194 с.
  7. Павловська-Кравчук В. Український правовий менталітет: особливості становлення та розвитку. Вісник академії правових наук України. 2012. № 2. С. 277-286.
  8. Поліщук І. Legal mentality: the interpretation of the scientific discourse. Problems of Legality. 2016. PP. 226-232. URL. https://www.researchgate.net/publication/312308217_Legal_mentality_the_interpretation_of_the_scientific_discourse.