Випуск 17 (29)

Загурський О.Б., Губська О.П., Слободян І.Ю. ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ МІЖНАРОДНОГО ДОСВІДУ РЕФОРМУВАННЯ ІНСТИТУТУ ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.125-133

Мета. Сформулювати авторські підходи щодо імплементації міжнародного досвіду реформування інституту публічного управління в контексті модернізації органів публічного управління в Україні. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, логіко-семантичний, функціональний, системно-структурний, логіко-нормативний. Результати. В процесі дослідження визнано, що порівняльний аналіз інституту публічного управління показує, що європейські країни мають різні історично-інституційні основи, що відображається на формі та змісті їхніх адміністративних реформ. Багато в чому адміністративні системи окремих європейських країн дуже відрізняються від моделей в англосаксонських країнах, що, в свою чергу, впливає на шлях європейських країн до реформування публічного управління.Разом з тим, реформи системи публічного управління в європейських країнах, що дотримуються наполеонівської адміністративної моделі, значно відхиляються від англосаксонська моделі адміністративних реформ. З цієї точки зору тезу про загальну конвергенцію в напрямку нової моделі державного менеджменту навряд чи можна аргументовано обґрунтувати. Україні потрібна така система публічного  управління, яка здатна на ранній стадії аналізувати та визначати проблеми, що виникають у суспільстві, пропонувати заходи щодо їх вирішення та успішно їх реалізовувати. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що трансформація публічного управління є неминучою, оскільки сучасні національні форми правління та управління несумісні з потребами нової соціально-економічної практики суспільства, що глобалізується. Водночас, без трансформації неможливо досягти якісно нового рівня управління, основні характеристики якого можна синтезувати. Реформи в європейських країнах не слід розглядати лише в контексті нового публічного менеджменту, а тому асоціювати лише з цим поняттям. Альтернативні моделі реформ у країнах континентальної Європи загалом характеризують як варіанти неовеберіанського типу реформ. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані під час розробки положень, висновків та рекомендацій щодо державної стратегії розвитку публічного управління, для підвищення рівня прийняття відповідних державних рішень у цій галузі, а також для подальшого удосконалення законодавства у публічного управління.

Ключові слова: публічне управління, концепція, імплементація, децентралізація, адміністративний орган, стратегія.

1. Peters B. Guy. The Future of Governing.  2nd ed., revised. University Press of Cansas, 2001.  278 p.
  2. Peters B. Guy & Donald J. Savoie. Governance in the Twenty-first Century, Revitalizing the public Service. Canadian Centre for Management Development. McGill-Queen’s University Press, 2000. 438 p.
  3. Lozytska I. О.Development trends in legal science and practice: the experience of countries of Eastern Europe and prospects of Ukraine: monograph. Riga, Latvia: Baltija Publishing, 2018. 244 p.
  4. Worldwide Governance Indicators 2008. URL: www.worldbank.org/wbi/governance. (Дата звернення: 30.05.2024).
  5. Bézès P. The Reform of the State: the French bureaucracy in the Age of New Public Management’. In Cole, A., Le Galès, P., and Levy, J. (eds) Developments in French Politics 4Bastingstoke: Palgrave, 2008. Informations sociales, 126. P. 261-288.
  6. Bézès P. Concurrence ministérielles et différenciation: la fabrique de la réforme de l’État en France dans les années 1990’. In Dreyfus, F. and Eymeri, J.-M. (2006) La Science Poltique de l’ administration, Paris : Economica, 2006. P. 236-252.
  7. OCDE, Public Employment and Management Working Party, November, 2018. 320 p. URL: https://www.oecd.org/gov/pem/public-employment-and-management-working-party.htm. (Дата звернення: 30.05.2024).
  8. Niewiadmoski Z. Samorząd terytorialny w Konstytucji RP. Samorząd terytorialny. 2002.  NR. 3. S. 3-30.
  9. Іщенко А.М., Литвин Н.В. Актуалізація та імплементація зарубіжного досвіду реформування державного управління. Держава та регіони. Серія: Державне управління. 2016. № 4 (56). С. 13-17.