Випуск 17 (29)

Мельникович М.С. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТУРИСТИЧНОЇ ІНДУСТРІЇ В УКРАЇНІ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.181-189

Мета. Метою роботи є проаналізувати важливість забезпечення належного законодавчого регулювання правових відносин, які виникають у сфері туризму. Зробити акцент на тому, що правовідносини у сфері туризму є комплексними, а відтак правове регулювання повинно бути всебічним та узгоджуватися із реаліями сьогодення.

На міжнародній арені розуміння «туризму» є багатофункціональним та розглядається з одного боку як діяльність з пересування людей та засіб для економічного розвитку території, з іншого.

З огляду на те, що Українська держава проголошує туризм одним з пріоритетних напрямів розвитку економіки та культури і взяла на себе зобов’язання створити необхідні умови для розвитку туристичної діяльності, питання нормативно-правового забезпечення регулювання туристичних відносин – одне з пріоритетних, якщо не першочергове.

Методика. Методика включає комплексний аналіз проблематики, узагальнення стану чинного правового матеріалу з порушеного питання та формування відповідних висновків й рекомендацій.

В ході дослідження було  використано наступні методи наукового пізнання: термінологічний, системно-структурний, порівняльно-правовий та метод аналізу.

Результати. За результатами проведеного дослідження розкрито важливість забезпечення належного правового регулювання суспільних відносин у сфері туризму, зокрема обґрунтовано необхідність проведення детального аналізу правовідносин цієї комплексної галузі та створення стійкого та ефективного законодавчого підґрунтя для її розвитку.

Окремо, звернута увагу на важливості залучення громадськості до роботи з розвитку туризму (зокрема і в напрямку законодавчого наповнення) та акцентовано на доцільності виділення туристичного права як окремої галузі права.

Поданий аналіз окремих нормативно-правових актів засвідчив, що правове регулювання туристичної індустрії в Україні має глибоке коріння, що, у свою чергу, може слугувати підґрунтям для роботи в напрямку зміцнення правового регулювання туристичних відносин.

Наукова новина. При проведені дослідження підкреслено складність ситуації щодо стану правового регулювання правових відносин у сфері туризму.

Запропоновано підійти до вирішення поставленої проблематики зі сторони розгляду можливості створення туристичного права, як окремої галузі права.

Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій діяльності при реалізації державної правової політики у сфері розвитку туризму, а також для продовження подальших теоретичних досліджень у цьому напрямку.

Ключові слова: туризм, індустрія, законодавство, державна правова політика, Закон України «Про туризм», туристична інфраструктура.

1.            Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України, 1996, № 30, ст. 141.

2.            Про туризм: Закон України від 15.09.1995 р. № 324/95-ВР. Відомості Верховної Ради України, 1995, № 31, ст. 241.

3.            Давидова О. Г. Державне регулювання розвитку туристичної діяльності в Україні: автореферат дис. … кандидата економічних наук: 08.00.03 / Вищий навчальний заклад Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі». Полтава, 2013. 20 с.

4.            Про Основні напрями розвитку туризму в Україні до 2010 року: Указ Президента України від 10.08.1999 р. № 973/99. Урядовий кур’єр. 1999.

5.            Про підтримку розвитку туризму в Україні: Указ Президента України від 02.03.2001 р. № 127/2001. Урядовий кур’єр офіційне видання. 2001. № 45.

6.            Про заходи щодо підтримки сфери культури, охорони культурної спадщини, розвитку креативних індустрій та туризму: Указ Президента України від 18.08.2020 р. № 329/2020. Офіційний вісник Президента України. 2020. № 18. Ст. 861.

7.            Про Рекомендації парламентських слухань на тему: “Розвиток туристичної індустрії як інструмент економічного розвитку та інвестиційної привабливості України”: Постанова Верховної Ради України від 13.07.2016 р. № 1460-VIII. Відомості Верховної Ради, 2016, № 33, ст. 580.

8.            Барчукова Н. С. Международное сотрудничество государств в области туризма. М.: Междунар. отношения, 1986. 28 с.

9.            Гаазька декларація Міжпарламентської конференції по туризму ООН від 14.04.1989 р. URL: https://zakon.cc/law/document/read/995_904 (дата звернення 28.03.2024).

10.          Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п`яти томах / за ред. Б.І.Вихристенка. Ужгород: ІВА, 2000. Т. 5. 381 с.