Випуск 17 (29)

Сворак С.Д., Ілин Л.М. ВОЄННА ДОКТРИНА У ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІЙ ПАРАДИГМІ ОУН-УПА

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.94-103

Мета. Метою статті є характеристики правових ідей ідеологів ОУН та виокремлення змісту запропонованої ними воєнної доктрини. Методика. Методика включає комплексне використання проблемно-хронологічного підходу, принципів об’єктивності та історизму, а також критичного, компаративіського, логічного, формально-юридичного та формально-історичного методів. Результати. У статті здійснено глибинний філософсько-теоретичний та правовий аналіз походження війни за незалежність, яку веде сьогодні Україна. Встановлено, що у нинішній гібридній війні не можна виділити чисту теорію її походження, причин та передумов. Так серед географічних теорій основні причини воєн визначаються як боротьба ущемлених географічно та економічно націй за «життєвий простір», а космополітичні теорії твердять, що війни неминучі до тих пір, поки будуть існувати суверенні нації, які будуть захищати свої інтереси, а марксистська теорія виявляє виключно економічні та класові причини війни. Аналізуючи і характеризуючи, сьогодні із відстані 70-тирічної історії боротьбу ОУН-УПА за самостійність нації і держави та порівнюючи нашу партизанську війну з такими ж війнами інших народів, необхідно визнати, що досвід і характер партизанської війни набрали інших форм, які відповідали вимогам і можливостям народу. Ця війна і сьогодні змушує світ рахуватися і поважати нашу здібність до боротьби, нашу готовність до захисту національних інтересів у тих умовах, які формуються історичними обставинами. Водночас, характеризуючи здобутки Армії, ми об’єктивно повинні визнати, що успіхи у війні були здобутком цілого народу, а ідеологом і провідником цієї боротьби була ОУН, озброєна панівною ідеологією українського націоналізму. Наукова новизна. На основі аналізу творів ідеологів ОУН прослідковано зміст воєнної доктрини, яка була теоретично розроблена і практично втілена в життя УПА в ході ІІ світової війни. Практична значимість. Оприлюднені в статті висновки і пропозиції можуть бути використані в подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів з історії держави і права.

Ключові слова: правова парадигма, війна,Організація Українських Націоналістів, Українська Повстанська Армія, націоналізм, національно-визвольна боротьба.

1. Антонець В. Армія є. Як діяти далі? Вісті комбатанта. Торонто-Нью-Йорк. Ч. 5-6, 1992. С. 60-61
  2. Бутковський І. Організаційна структура УПА. Збірник на пошану Ген. Романа Шухевича. Лондон-Мюнхен: Українська Видавнича Спілка, 1990. 356 с.
  3. Васькович Г. ОУН в світлі постанов Великих Зборів, Конференцій та інших документівз боротьби 1929-1955 рр. Збірник на пошану Ген. Романа Шухевича. Лондон-Мюнхен: Українська Видавнича Спілка, 1990. С. 234-276.
  4. Васькович Г. Роман Шухевич – провідник повстанських війн. Збірник на пошану Ген. Романа Шухевича. Лондон-Мюнхен, 1990. С. 36-67.
  5. Васькович Г. Українська Головна Визвольна Рада. Збірка документів за 1944-1950 рр. Збірник на пошану Ген. Романа Шухевича. Лондон-Мюнхен: Українська Видавнича Спілка, 1990. С. 277-315
  6. Камінський А. На шляху до національної держави. Гадяч, 2005. 520 с.
  7. Лебедь М. Українська Повстанська Армія. Нью-Йорк: «Сучасність», 1987. 206 с.
  8. Мірчук П. Нарис історії Організації Українських націоналістів. Т. 1. Мюнхен-Лондон-Нью-Йорк: Українське видавництво, 1968. 639 с.
  9. Мірчук П. Українська Повстанська Армія (1942-1952). Мюнхен 1953, Львів, 1991. 320 с.
  10. Полтава П. Підготовка третьої світової війни та завдання українського народу. Збірник підпільних писань.. Мюнхен: В. ВО «Український самостійник», 1959. С. 221-241.
  11. Полтава П. Про наш плян боротьби за визволення України в теперішній обстановці. Збірник підпільних писань. Мюнхен: В. ВО «Український самостійник», 1959. С. 265-276.
  12. Полтава П. Хто такі бандерівці та за що вони борються. Збірник підпільних писань.. Мюнхен: В. ВО «Український самостійник», 1959. 296 с.
  13. Ребет Д. На перехрестях визвольних змагань. Гадяч, 2003. 570 с.
  14. Сворак С., Слубський О. Петро Полтава про війну як єдино можливий засіб вирішення українського питання. Збірник наукових статей International jornal Law &Society. Issue 6. Видавництво Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2022. С. 202-208.
  15. Труш О. УПА з перспективи 50 років. Вісті комбатанта. Торонто-Нью-Йорк. Ч. 5-6, 1992. С. 37-40