Випуск 17 (29)

Федик Л.Б., Лицур М.З. ВПЛИВ ПОЛІТИЧНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ К.ТРИЛЬОВСЬКОГО НА ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКО-ПРАВОВОЇ ДУМКИ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.110-118

Метою дослідження є розкриття впливу практичної діяльності К.Трильовського на формування української політичної та правової думки. Методика. Для з’ясування витоків окремих правових ідей в українській суспільно-політичній та правовій думці використовувався історико-генетичний метод. Праксеологічний метод використано з метою пізнання особливостей діяльності К.Трильовського як адвоката і політика, визначення її ефективності. Порівняльний метод застосовувався для глибшого вивчення правових ідей К.Трильовського через їх співставлення з ідеями М.Драгоманова. Результати. У процесі дослідження виокремлено три  напрями діяльності К.Трильовського, які впливали на формування правової думки Галичини другої половини ХІХ ст.: як політика, національного діяча і адвоката. Проаналізовано роль Кирила Трильовського в організації роботи політичної організації «Народна Воля». Наголошено, що політик був активним організатором зборів та віч, а також доповідачем, який виносив на обговорення найбільш важливі для простого населення питання. Розкрито уявлення К.Трильовського щодо реалізації ідеї українського національного державотворення та реалізації законодавства Австро-Угорщини у сфері захисту прав українського населення. Наукова новизна. Доведено, що правові ідеї К.Трильовського базувалися на ідеях лібералізму, тому ключовими для правника стало обґрунтування громадянських, економічних, політичних, соціальних, культурних прав та свобод. Показано, що К.Трильовський як член РУРП обґрунтовував ідею соборності та створення національної держави, а як депутат втілював ці ідеї на законодавчому рівні. Практична значимість. Наукові висновки представлені у статті, можуть бути використані у правовиховній роботі серед населення з метою підвищення рівня його правової свідомості та правової культури, формування демократичного правового світогляду.

Ключові слова: адвокатська діяльність, Галичина, К. Трильовський, лібералізм, правова думка, Русько-українська радикальна партія, самоврядування, українське державотворення.

1. Андрусяк Т. Адвокати та їх роль у розвитку української правової думки. Адвокатура України: історія та сучасність: матеріали Всеукраїнського круглого столу. Київ; Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2013. С. 14-19.

2. Андрусяк Т. Правові погляди Кирила Трильовського. Вісник Львівського університету. Серія: юридична. 2000. Вип. 35. С. 121-130.

3. Андрусяк Т. Роль «Просвіти» у розвитку української правової думки. Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність. 2010. Вип. 19. C. 160-164

4. Арсенич П. Засновник «Січі» Кирило Трильовський. Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2000. 76 c.

5. Бойчук Л. Парламентська діяльність Кирила Трильовського (1907–1918 рр.). Вісник Прикарпатського університету. Історія. 2012. Вип. 22. С. 166–172.

6. Ганусин О. Б. Становище українського адвоката у Галичині на зламі ХІХ–ХХ ст.: фахові та життєві пріоритети. Адвокатура України: історія та сучасність: матеріали Всеукраїнського круглого столу. Київ; Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2013. С. 74–78.

7. Гуменюк Т.В. Становлення державно-правових поглядів Кирила Трильовського у руслі суспільно-політичних процесів в Україні другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2022. Вип. 72(1). С. 45-48.

8. Королько А. Політичне товариство «Народна Воля» у м. Коломия: ідеологічні засади і практична діяльність (1893 – 1914 рр.). Науковий вісник Чернівецького університету. Історія. Політичні науки. Міжнародні відносини.  2013. Вип. 676-677. С. 73-88.

9. Корольова В.В. Роль Кирила Трильовського в організації діяльності товариства «Народна воля» в Галичині. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету, 2023. Серія: Право. Вип. 79: частина 1. С. 59-63.

10. Ліберальна ідея в Україні. URL:  http://litopys.org.ua/ukrxx/r04.htm (дата звернення 11.02.2024)

11. Мельник А.І. Розвиток української політико-правової думки в Галичині у міжвоєнний період (1918–1939). Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія: Право. 2023. Вип. 76: частина 1. С. 42-48.

12. Монолатій І. Образ власного війська у становленні українського національного руху. Лицарі рідного краю: січово-стрілецька традиція в історії, культурі та мистецтві України ХХ століття. Коломия, 2007. С. 9–33.

13. Нахлік Є. Іван Франко і радикальна партія. URL: https://zbruc.eu/node/52402 (дата звернення 14.02.2024)

14. Романюк А.С. Політичні доктрини ХХ століття: навчальний посібник. Львів, 2009. 216 с.

15. Українська державність у XX столітті (Історико-політологічний аналіз) / О. Дергачов. (кер. авт. кол.). Київ: Політична думка. 1996. 434 с.

16. Француз А.Й. Парламентська діяльність Кирила Трильовського в контексті суспільно-політичних процесів на українських землях поч. ХХ ст. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету, Серія: Право. 2023. Вип. 79: частина 1. С. 96-100.