Випуск 17 (29)

Чуваков О.А. ДО ПИТАННЯ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОЇ ОХОРОНИ КІБЕРБЕЗПЕКИ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.311-317

Мета. З урахуванням існуючих загроз основам національної та військової безпеки України та в умовах геополітичних реалій, що стрімко змінюються, виникає потреба у вдосконаленні існуючої кримінальної політики держави, а також деяких положень кримінального законодавства у сфері належного захисту таких об’єктів кримінально-правової охорони від кібернетичних атак. Методика. Методологічну основу дослідження становить сукупність загальнонаукових принципів і підходів, філософсько-світоглядних і спеціально-наукових методів пізнання соціально-правових процесів і явищ, серед яких: історичний, догматичний, порівняльно-правовий, формально-логічний, системно-структурний, метод моделювання. Результати. У процесі дослідження встановлено необхідність у вдосконаленні низки положень Особливої частини КК України, які дозволять посилити заходи кримінальної репресії щодо антидержавних посягань, що здійснюються шляхом кібератак, а відповідно, переорієнтувати методологічні засади існуючої кримінальної політики нашої держави щодо жорсткості заходів кримінальної репресії з метою локалізації таких антидержавних злочинних проявів у сучасних умовах. Дане положення дозволяє деякою мірою вдосконалити чинне кримінальне законодавство щодо протидії кібернетичним атакам на основи національної та військової безпеки України, а отже, суттєво підвищити ефективність боротьби з ними на сучасному етапі такої охорони об’єктів, що розглядаються. Наукова новизна. У процесі дослідження розроблено науково обґрунтовану концепцію кримінально-правової охорони основ національної та військової безпеки України, яка визначає нові напрями існуючої кримінальної політики держави у даній сфері, а також містить низку пропозицій щодо удосконалення деяких положень чинного кримінального законодавства у сфері охорони кібербезпеки України. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у правотворчій та правозастосовній діяльності під час розслідування злочинів, пов’язаних з використанням сучасних засобів електронних комунікацій, інформаційно-комунікаційних технологій, програмних, програмно-апаратних засобів та інших технічних й технологічних засобів та обладнання проти основ національної та військової безпеки України.

Ключові слова: кібератака,загроза, кібербезпека, національна безпека, об’єкт, закон, злочин.

1. Про основні засади забезпечення кібербезпеки України: Закон України від 05.10. 2017 р.  № 2163-VIII. Відомості Верховної Ради. 2017. № 45. Ст.403.