Випуск 17 (29)

Ілин Л.М., Каленюк О.М. ПРАВОВИЙ СТАТУС МІСТ ГАЛИЧИНИ ХІХ СТ. (НА ПРИКЛАДІ СТАНІСЛАВОВА)

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.17.29.63-68

Мета. Метою нашого дослідження є конкретизація правового статусу міст і містечок Галичини в період її перебування в складі імперії Габсбургів. На прикладі Станіславова ХІХ ст. показати вектори розвитку місцевого самоврядування. Методика. Методика включає комплексне використання проблемно-хронологічного підходу, принципів історизму, об’єктивності, а також загальнонаукових, спеціально-юридичних та спеціально-історичних методів. Результати. Встановлено, що в основі міського самоврядування знаходиться магдебурзьке право, але імперія Габсбургів є прикладом ефективного реформування та адаптації правових норм під локальні потреби. Станіславів, який отримав магдебурзьке право 1662 р. і процеси, що сприяли трансформації правових норм, які регулювали правовий статус міських органів влади в ХІХ ст. є ідеальним прикладом для вивчення системи місцевого самоврядування. Більше того, подібні зміни призвели до соціально-економічного зростання міста, зміни соціальної структури населення, впровадження нових принципів самоврядування, які опиралися на норми адміністративного права. Динаміка розвитку міста засвідчує, що час функціонування війта та міського уряду, які виникли внаслідок магдебурзького права і час існування інститут бургомістра, що виник внаслідок адміністративної реформи 1866-1867 рр., суттєво відрізняються. Основними нормативними актами, що регулювали діяльність органів місцевого самоврядування і зокрема міської адміністрації в другій половині ХІХ ст. були закон «Про місцеве самоуправління» (1862 р.) та «Крайовий громадський закон» (1866 р.). Встановлено, що владі Австро-Угорщини знадобилося майже сто років, щоб змінити магдебурзьке право на власне адміністративне право, яке регулювало повноваження органів місцевої влади. Наукова новизна. На основі аналізу норм права імперії Габсбургів продемонстровано обсяг місцевого самоврядування в Галичині на прикладі Станіславова. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: місцеве самоврядування, бургомістр, магдебурзьке право, Станіславів, Галичина, Австро-Угорщина.

1. Бондарев І. Галерея бургомістрів Частина І. Світанок демократії. URL: https://ifoonsku.ucoz.ua/news/galereja_burgomistriv_chastina_i_svitanok_demokratiji/2013-02-15-2456.
  2. Іваник М. Особливості запровадження системи місцевого самоврядування в Галичині в другій половині XIX століття. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Сер. Історія / за заг. ред. І. С. Зуляка; редкол.: М. Алексієвець, Л. Алексієвець, М. Бармак [та ін.]. Тернопіль : ТНПУ, 2010. Вип. 2. С. 35-39.
  3. Ілин Л. М. Правові шляхи розв’язання польсько-українського політичного протистояння у Галичині. Науково-інформаційний вісник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького. Серія: Право. 2017. № 3. С. 54–60.
  4. Ісаїв П. Історія міста Станиславова. Альманах Станиславівської землі: збірник матеріялів до історії Станиславова і Станиславівщини: у 2 т. / ред. Б. Кравців. Нью-Йорк; Торонто; Мюнхен: Вид. Центрального Комітету Станиславівщини, 1975. Т. 1. С. 32–102.
  5. Кириченко Ю. М. Поширення Магдебурзького права та його особливості в містах України. Форум права. 2011. № 4. С. 361-366. URL: https://dspace.univd.edu.ua/server/api/core/bitstreams/69419487-243b-4575-a5c0-6596a7250f22/content
  6. Кондратюк С. Місцеве самоврядування на західноукраїнських землях як джерело українського парламентаризму: історико-правовий аспект. Вісник Академії управління МВС. 2010. № 2(14). С. 89-99.
  7. Куйбіда В. Конституційно-правові проблеми міського самоврядування. Л.: Літопис, 2001. 375 с.
  8. Магдебурзьке право в історії української державності. URL:  https://rozdilna-rda.od.gov.ua/wp-content/uploads/2022/03/134-magdeburzke-pravo-v-istoriyi-ukrayinskoyi-derzhavnosti.pdf
  9. Мазурок О. Міста Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття у другій половині ХІХ – на початку ХХ століть (1848–1918 рр.). Етносоціальний та економічний аспекти. Т. 1 : Етносоціальний розвиток міст. Ужгород: Карпатська Вежа, 2012. 687 с.
  10. Місцеве самоврядування в Україні в умовах становлення правової держави. монографія за ред. Ю. М. Тодики і В. А. Шумілкіна. Х. Одіссей, 2004. 392 с.