Науково-інформаційний вісник

Івано-Франківського університету імені Короля Данила Галицького

Випуск 18(30)

Кельбя С. ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ ЄВРОПЕЙСЬКОГО РОЗУМІННЯ ПРАВОВЛАДДЯ

Кельбя С. ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ ЄВРОПЕЙСЬКОГО РОЗУМІННЯ ПРАВОВЛАДДЯ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.18.30.28-35

Мета. Стаття присвячена аналізу потенційних шляхів покращення правової системи України, використовуючи європейські стандарти та практики. У дослідженні було проведено аналіз історії верховенства права в Європі, порівняння правових систем, вивчення правових реформ в Україні, аналіз статистичних даних та визначення основних проблем української правової системи. Визначено, що хоч Україна і зробила з часів початку незалежності значні кроки до запобігання корупції, правова система країни все ще потребує значних змін. Також з’ясовано, що сучасний стан європейського правовладдя демонструє змішані тенденції. Крім того, провідні європейські країни не лише демонструють успішні моделі правовладдя, але й активно підтримують Україну у впровадженні подібних стандартів через різноманітні програми технічної допомоги та експертні консультації. Методика. Задля досягнення поставленої мети проводився комплексний аналіз наявної інформації стосовно аналізованої проблеми і сформували на їхній основі висновки та пропозиції. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: діалектичний, системно-структурний, термінологічний, системно-функціональний, історичний, нормативно-догматичний, метод узагальнення. Результати. У результаті проведених досліджень встановлено, що поняття правовладдя створює платформу, основу для об’єднання всіх галузей права, особливо з урахуванням того, що різні галузі нашого права складаються роз’єднано. Конституційне закріплення норми про правову державу, принцип верховенства права визначають сферу діяльності всіх гілок державної влади та методи їх діяльності. Держава не повинна виходити за кордон правового поля, перейшовши які, правова держава перетворюється на свій антипод. Держава не може використовувати у своїй діяльності методи, що суперечать принципам правовладдя та правової держави. Наукова новизна. Встановлено, що принцип правовладдя є фактично єдиним ефективним засобом забезпечення непорушності демократії, а також однією з її основних ознак, а її забезпечення та контроль – гарантією забезпечення прав людини тією мірою, якою створюються гідні умови проживання кожної людини. Практична значимість. В результаті аналізу доведено, що простого формування досконалої системи законодавства, яка закріплює основні права і свободи людини та визначає ефективну законодавчу процедуру, ще недостатньо для побудови демократичного суспільства в нашій державі. Нам необхідно не тільки закріпити принцип правовладдя в Конституції, але й реалізовувати його в повсякденній діяльності.

Ключові слова: право, держава, правовладдя, верховенство права; доброчесність; державні інституції; реформи; політична система; європейський досвід.

Список використаних джерел

1. Бард П. Відступ від верховенства права в Європейському Союзі: Уроки минулого, рекомендації на майбутнє. Інститут демократії. 2023. № 12(3), С. 187-203.

2. Джеймс М. Альтернативне вирішення спорів та верховенство права у міжнародному співробітництві в галузі розвитку. URL: https://cdm21069.contentdm.oclc.org/digital/collection/ppl1/id/59826/.

3. Енциклопедія України в Інтернеті URL: https://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CP%5CO%5CPolishlaw.htm

4. Мангас А. Реакція Європейського Союзу на каталонський сепаратистський процес. Гаазький журнал з верховенства права. 2022. № 16 (1)  С. 63-88.

5. Печ Л., Коченов, Д. Зміцнення верховенства права в Європейському Союзі: Діагнози, рекомендації та чого слід уникати. Гаазький журнал з верховенства права. 2019. № 11(1). С. 201-221.

6. Пех Л., Шеппеле, К. Нелібералізм всередині: Відступ від верховенства права в ЄС. Кембриджський щорічник європейських правових досліджень. 2017. №19. С. 3-47.

7. Лорен П. Еволюція міжнародних прав людини: власне бачення. URL: https://journals.law.harvard.edu/hrj/wp-content/uploads/sites/83/2020/06/12_Book-Reviews_Tan.pdf

8. Шер Р. Просвітництво і книга: Шотландські автори та їхні видавці у вісімнадцятому столітті в Британії, Ірландії та Америці. URL: https://press.uchicago.edu/ucp/books/book/chicago/E/bo4094702.html

Науково-інформаційний вісник

Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького