Випуск 18(30)
Луцький Р.П., Кофлан В.М., Табачин В.І. СУТНІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРАВА ЯК ЯВИЩА СОЦІАЛЬНОЇ ДІЙСНОСТІ
Луцький Р.П., Кофлан В.М., Табачин В.І. СУТНІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРАВА ЯК ЯВИЩА СОЦІАЛЬНОЇ ДІЙСНОСТІ
DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.18.30.45-50
Мета. Метою статті є визначення сутності та особливостей права на основі правильного розуміння ознак які характеризують це явище, а також являються ключовими факторами в процесі праворозуміння. Саме останні окреслюють ті складові, які й характеризують сутність сучасного права, як явища соціальної дійсності. Методика. Задля досягнення поставленої мети проводили комплексний аналіз наявної інформації стосовно аналізованої проблеми і сформували на їхній основі висновки та пропозиції. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: діалектичний, системно-структурний, термінологічний, системно-функціональний, історичний, нормативно-догматичний, метод узагальнення. Результати. У результаті проведених досліджень встановлено, що термін «право як явище соціальної дійсності» виражає собою правило поведінки, яке прийнято і санкціоноване державою та має загальнообов’язковий характер. Крім того право окреслює конкретний напрямок розвитку законодавчого процесу відповідного етапу розвитку на якому знаходиться держава і виключно воно в поєднанні з природнім правом являється тим інструментом, який скеровує розвиток суспільства та державності. Наукова новизна. Вперше здійснено систематизування та узагальнення рівнів політико-правового розуміння поняття «права як явища соціальної дійсності» через призму раціонального співвідношення волі держави та її громадян враховуючи реалії сьогодення. Практична значимість. Результати досліджень можуть бути використані в правотворчій і правозахисній діяльності щодо реалізації чинного законодавства в період воєнного часу.
Ключові слова: право, сутнісні ознаки права, природне право, позитивне право, суспільство, держава, системність, загальнообов’язковість, державний примус, політико-правова сутність права.
Список використаних джерел
1. Волинка К.Г. Теорія держави і права: навчальний посібник. Київ: МАУП, 2003. 240 с.
2. Загальна теорія держави і права. М.В. Цвік, В.Д. Ткаченко, Л.Л. Богачова та ін. За ред. М.В. Цвіка, В.Д. Ткаченка, О.В. Петришина. Харків: Право, 2002. 432 с.
3. Карась А.Г. Співвідношення понять «цінність права» і «правова культура». Держава і право. 2011. Вип. 52. С. 80-86.
4. Кириченко В.М. Теорія держави і права: модульний курс: навчальний посібник. Київ: Центр учбової літератури, 2010. 264 с.
5. Оніщенко Н. М. Аксіосфера сучасної держави та сприйняття права в суспільстві: проблеми теорії. Проблеми філософії права. Том VI-VII. Київ-Чернівці: Рута, 2008-2009. С. 42-49.
6. Черних Є.М. Цінність об’єктивного і суб’єктивного права. Держава і право. Вип. 29. 2005. С. 89-95.