Науково-інформаційний вісник

Івано-Франківського університету імені Короля Данила Галицького

Випуск 18(30)

Луцький Р.П., Кофлан В.М., Табачин В.І. СУТНІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРАВА ЯК ЯВИЩА СОЦІАЛЬНОЇ ДІЙСНОСТІ

Луцький Р.П., Кофлан В.М., Табачин В.І. СУТНІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРАВА ЯК ЯВИЩА СОЦІАЛЬНОЇ ДІЙСНОСТІ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.18.30.45-50

Мета. Метою статті є визначення сутності та особливостей права на основі правильного розуміння ознак які характеризують це явище, а також являються ключовими факторами в процесі праворозуміння. Саме останні окреслюють ті складові, які й характеризують сутність сучасного права, як явища соціальної дійсності. Методика. Задля досягнення поставленої мети проводили комплексний аналіз наявної інформації стосовно аналізованої проблеми і сформували на їхній основі висновки та пропозиції. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: діалектичний, системно-структурний, термінологічний, системно-функціональний, історичний, нормативно-догматичний, метод узагальнення. Результати. У результаті проведених досліджень встановлено, що термін «право як явище соціальної дійсності» виражає собою правило поведінки, яке прийнято і санкціоноване державою та має загальнообов’язковий характер. Крім того право окреслює конкретний напрямок розвитку законодавчого процесу відповідного етапу розвитку на якому знаходиться держава і виключно воно в поєднанні з природнім правом являється тим інструментом, який скеровує розвиток суспільства та державності. Наукова новизна. Вперше здійснено систематизування та узагальнення рівнів політико-правового розуміння поняття «права як явища соціальної дійсності» через призму раціонального співвідношення волі держави та її громадян враховуючи реалії сьогодення. Практична значимість. Результати досліджень можуть бути використані в правотворчій і правозахисній діяльності щодо реалізації чинного законодавства в період воєнного часу.

Ключові слова: право, сутнісні ознаки права, природне право, позитивне право, суспільство, держава, системність, загальнообов’язковість, державний примус, політико-правова сутність права.

Список використаних джерел

1. Волинка К.Г. Теорія держави і права: навчальний посібник. Київ: МАУП, 2003. 240 с.

2. Загальна теорія держави і права. М.В. Цвік, В.Д. Ткаченко, Л.Л. Богачова та ін. За ред. М.В. Цвіка, В.Д. Ткаченка, О.В. Петришина. Харків: Право, 2002. 432 с.

3. Карась А.Г. Співвідношення понять «цінність права» і «правова культура». Держава і право. 2011. Вип. 52. С. 80-86.

4. Кириченко В.М. Теорія держави і права: модульний курс: навчальний посібник. Київ: Центр учбової літератури, 2010. 264 с.

5. Оніщенко Н. М. Аксіосфера сучасної держави та сприйняття права в суспільстві: проблеми теорії. Проблеми філософії права. Том VI-VII. Київ-Чернівці: Рута, 2008-2009. С. 42-49.

6. Черних Є.М. Цінність об’єктивного і суб’єктивного права. Держава і право. Вип. 29. 2005. С. 89-95.

Науково-інформаційний вісник

Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького