Науково-інформаційний вісник

Івано-Франківського університету імені Короля Данила Галицького

Випуск 18(30)

Мельникович М.С. ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО АДМІНІСТРАТИВНУ ПРОЦЕДУРИ»: НОВЕЛИ ТЕРМІНОЛОГІЇ ТА ПРАВОВА ЦІННІСТЬ ЗАКОНУ

Мельникович М.С. ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО АДМІНІСТРАТИВНУ ПРОЦЕДУРИ»: НОВЕЛИ ТЕРМІНОЛОГІЇ ТА ПРАВОВА ЦІННІСТЬ ЗАКОНУ

DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.18.30.90-100

Мета. Метою статті є аналіз ключових термінів Закону України «Про адміністративну процедуру», особливо нових для українського законодавства, що сприятиме забезпеченню юридичної визначності, єдності розуміння таких категорій для цілей адміністративної та судової практики. Варто відзначити, що хоча мета цієї роботи присвячена окресленню основних термінів Закону України «Про адміністративну процедуру», проте вони мають значення і для українського законодавства в цілому, зважаючи на фундаментальність цього закону. Методика. Методика включає комплексний аналіз проблематики, теоретичне опрацювання чинного правового матеріалу з порушеного питання та формування відповідних висновків й рекомендацій. В ході дослідження було  використано наступні методи наукового пізнання: термінологічний, системно-структурний, порівняльно-правовий та метод аналізу. Результати. За результатами проведеного дослідження розкрито важливість забезпечення належного правового розуміння положень Закону України «Про адміністративну процедуру» для його подальшого ефективного правового застосування, проаналізовано основні новелли у термінології та відзначено важливість подальшої наукової роботи з аналізу як самих положень Закону, так і результатів його правового застосування. Окремо коротко описано історичну складову прийняття Закону України «Про адміністративну процедуру» та звернуто увагу на відповідні нормативні документи, які стали «правовим фундаментом» для його прийняття.

Акцентовано на важливості правового аналізу положень даного законодавчого акту, в тому числі відслідковування результатів його застосування на практиці.

Поданий аналіз окремих термінів нормативно-правового акта засвідчив, що правове регулювання у сфері адміністративної процедури має глибоке коріння, що, у свою чергу, може слугувати підґрунтям для роботи в напрямку збільшення теоретичних напрацювань у цій сфері.

Наукова новина. При проведені дослідження підкреслено важливість прийняття Закону України «Про адміністративну процедуру», його значення як в цілому для правової системи України, так і окремо у сфері адміністративної процедури.

У  статті  здійснено  аналіз  основних положень  Закону України «Про адміністративну процедуру» з точки зору новел у термінології.

Зроблено акцент на тому, що процедура взаємодії між державою, з однієї сторони, та громадянами і бізнесом, з іншої, має стати уніфікованою,  ефективною та, звісно, прозорою з орієнтацією на інтереси останніх.

З’ясовано, що впровадження загальної адміністративної процедури на законодавчому рівні безперечно наблизило Україну до стандартів Європейського Союзу, адже «право на належне адміністрування» є невід’ємною частиною високорозвиненої правової держави.

Практична значимість. Результат цієї праці націлений на подальше заохочення до поглибленого теоретичного дослідження сфери адміністративної процедури як «новели українського законодавства» та пошуку шляхів ефективного впровадження Закону України «Про адміністративну процедуру» у правові реалії сьогодення нашої держави.

У процесі розгляду новел законодавства здійснено узагальнення  ключової термінології, розуміння якої надасть змогу ефективно впроваджувати нормативний акт на практиці.

Ключові слова: адміністративна процедура, адміністративний орган, адміністративне провадження, адміністративна справа, Закон України «Про адміністративну процедуру», органи влади, українське законодавство, термінологія, новела.

Список використаних джерел

  1. Яутріте Бріеде. Навіщо Україні закон про адмінпроцедуру: досвід Латвії. URL: https://www.eurointegration.com.ua/experts/2021/04/21/7122381/ (дата звернення 28.09.2024).
  2. Про адміністративну процедуру: Закон України від 17.02.2022 р.  № 2073-IX. Відомості Верховної Ради України, 2023, № 15.
  3. Бойко І. Роль і значення адміністративної процедури у публічному адмініструванні. Науковий  вісник  Ужгородського  національного  університету.  Серія:  Право.  № 69. 2022. URL: http://visnyk-pravo.uzhnu.edu.ua/article/view/254762 (дата звернення 28.09.2024).
  4. Жуков М. Закон про адміністративну процедуру: аналіз документа і ключові пе-реваги для фізичних і юридичних осіб. Асоціація правників України. URL: https://uba.ua/ukr/news/8805.4. (дата звернення 28.09.2024).
  5. Науково-практичний коментар до Закону України «Про адміністративну процедуру» / авт. колектив: Андрійко О. Ф., Бевзенко В. М. та ін.; за заг. ред. Тимощука В. П. Київ, 2023.  545 с.
  6. Миколенко О. Практичне значення положень ЗУ «Про адміністративну процедуру» (Критичний аналіз). Правова держава.  2022. № 6 (47). C. 40-48.
  7. Про захист особи відносно актів адміністративних органів: Резолюція (77) 31 Комітету міністрів Ради Європи від 28 вересня 1977 р.
  8. Щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами: Рекомендація № R (80) 2 Комітету міністрів Ради Європи від 11 березня 1980 року.
  9. Щодо адміністративних процедур, які зачіпають велику кількість осіб: Рекомендація № R (87) 16 Комітету міністрів Ради Європи від 17 вересня 1987 р.
  10. Про виконання адміністративних і судових рішень у сфері адміністративного права: Рекомендація Rec (2003) 16 Комітету міністрів Ради Європи від 9 вересня 2003 року.
  11. Про добре адміністрування: Рекомендація (2007) 7 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам від 20 червня 2007 р. URL: https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?id=1155877&Site=CM (дата звернення: 28.09.2024)
  12. Видання Ради Європи «Адміністрація і Ви. Принципи адміністративного права, що стосуються відносин між адміністративною владою і приватними особами» (переклад неофіційний). URL: https://rm.coe.int/handbook-administration-and-you/1680a06311 (дата звернення 28.09.2024).

Науково-інформаційний вісник

Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького