Випуск 18(30)
Огерук І.С., Загурський О.Б. ВИКРИВАЧ: ВИД ЗАЯВНИКА ЧИ ОКРЕМИЙ УЧАСНИК КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ
Огерук І.С., Загурський О.Б. ВИКРИВАЧ: ВИД ЗАЯВНИКА ЧИ ОКРЕМИЙ УЧАСНИК КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ
DOI: https://doi.org/10.33098/2078-6670.2024.18.30.155-161
Мета. Метою роботи є аналіз чинного законодавства у частині, що стосується викривача як учасника кримінального провадження, та з’ясування питання, наскільки його процесуальний статус відповідає положенням кримінального процесуального та антикорупційного законодавства України. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу і формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, логіко-семантичний, функціональний, системно-структурний, логіко-нормативний. Результати. В процесі дослідження визначено: права викривача, передбачені КПК України, є ширшими від прав заявника; викривач зберігає свій процесуальний статус та бере участь у кримінальному провадженні набагато довше, ніж заявник; якщо взяти до уваги положення Закону України «Про запобігання корупції», то перелік прав і гарантій викривача більший, ніж це передбачено КПК України, що ще більше відрізняє викривача та заявника як учасників кримінального провадження. Однак, зазначені положення в кримінальному процесуальному законодавстві України не систематизовані, а частково відсутні, що потребує внесення змін до чинного КПК України. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що КПК України наділяє викривача ширшим колом прав, ніж заявника, зокрема, в частині інформування його про хід та стан досудового розслідування, яке розпочате за його заявою чи повідомлення, права на отримання винагороди та права на апеляційне оскарження. Викривач як учасник кримінального провадження зберігає свій процесуальний статус до стадії апеляційного провадження включно, в той час як заявник у кримінальному провадженні – це учасник правовідносин, який має тимчасовий характер. Де-факто викривач стає зацікавленою стороною у кримінальному провадженні, інтерес якого полягає в отриманні винагороди. Закон України «Про запобігання корупції» наділяє викривача ще ширшим колом прав, які суттєво відрізняють його від викривача, зокрема, в частині зміни процесуального статусу та представництва у кримінальному провадженні. Це вимагає внесення змін до КПК України з метою чіткого визначення кола прав і гарантій викривача як учасника кримінального провадження, впровадження механізму представництва викривача у кримінальному процесі та визначення статусу НАЗК як учасника кримінального провадження. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у правотворчій та правозастосовній діяльності під час досудового розслідування корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією.
Ключові слова: учасник кримінального провадження, викривач, заявник, Національне агентство з питань запобігання корупції, кримінальне провадження.
Список використаних джерел
- Гловюк І. В., Луцик В. В. Кримінально-процесуальний статус викривача: проблемні питання. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 10. С. 529-532. URL: http://www.lsej.org.ua/10_2021/140.pdf (дата звернення: 14.11.2024).
- Король В. В., Юрчишин В. Д. Сутність категорії «учасник кримінального провадження» в науці кримінального процесуального права. Прикарпатський юридичний вісник. Серія Кримінальний процес, криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність. №2(5). 2014. С. 245-253.
- Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13 квітня 2012 року. Офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n1297 (дата звернення: 04.11.2024).
- Михеєнко М. М., Нор В. Т., Шибіко В. М. Кримінальний процес України. Підручник. 2-ге вид., перероб і доп. К.: Либідь, 1999. 536с.
- Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції: Закон України від 17 жовтня 2019 року. Офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/198-20#Text (дата звернення: 05.11.2024).
- Про запобігання корупції: Закон України від 14 жовтня 2014 року. Офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#n1515 (дата звернення: 12.11.2024).