DOI: 10.33098/2078-6670.10.22.16-22 Вовк В. М., Олійник У. М. ПРАВО БУТИ ЗАБУТИМ ЯК «НОВЕ ПРАВО» ЛЮДИНИ У ДІДЖИТАЛІЗОВАНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Мета. Метою дослідження є осмислення та виділення ключових моментів явища «нових прав» людини, зокрема права бути забутим. Методика дослідження представлена сукупністю філософських та загальнонаукових методів. Визначальними є метод діалектики, порівняльний та герменевтичний, а також соціокультурний та аксіологічний підходи. Результати. Показано, що ХХ і ХХІ століття мають багатий дослідницький досвід в розумінні феномену прав людини, але це не дає підстав для твердження про те, що людство має кінцеву і завершену концепцію прав людини. Доводиться, що перелік прав людини є незамкненою системою, яка поповнюється новими правами, поява яких детермінована актуальними соціокультурними чинниками. Такими чинниками «нових прав» людини на сучасному етапі розвитку людства є швидкий розвиток інформаційних технологій (ІТ), мережі Інтернет, наслідки четвертої промислової революції та специфіка постіндустріального суспільства. В статті особлива увага приділена «праву бути забутим», яке сьогодні є неоднозначним за змістовним наповненням та не має чіткого механізму забезпечення і захисту, попри те, що є дієвим на території ЄС. Наукова новизна. В роботі доводиться, що «право бути забутим» за своїм змістом є близьким до права захисту особистого і приватного життя людини, а за своїми ідейно-ціннісними засновками з толерантністю. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших філософсько- та теоретико-правових наукових розвідках, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: права людини, «нові права», діджиталізація, інформаційне суспільство, четверта промислова революція, толерантність.

1. Gordienko T. «Pravo na zabuttia» – shcho tse take y chomu pro noho varto znaty? [«The right to forget» – what is it and why you should know about it?] Retrieved from: https://ms.detector.media/trends/1411978127/pravo_na_zabuttya_scho_tse_take_y_chomu_pro_nogo_varto_znat. (in Ukraine)

2. Ivanov, V.V. (2020). Kontury novogo mirovogo uklada [Outlines of a New World Order]. Russian Journal of Philosophical Sciences, 63(5), 7-27. (in Russian). https://doi.org/10.30727/0235-1188-2020-63-5-7-27

3. The Okinawa Charter for the Global Information Society: Recommendations of the G8 Countries on the Principles and Directions of the Information Society, Okinawa, July 22, 2000. Diplomatic Bulletin, 2000, 8. С. 51–56. (in Russian)

4. The right to be forgotten. Retrieved  from: https://lumos.lv/ru/right-to-be-forgotten-gdpr-data-protection/ (in Russian)

5. Sumchenko, S.V (2017). Konverhentni tekhnolohii: filosofski aspekty osmyslennia. [Convergent technologies: philosophical aspects of comprehension]. Philosophy of science: traditions and innovations, 1 (15), 91-99. (in Ukraine)

6. Toffler, A. & Toffler H. (2005). Voyna i antivoyna: chto takoe voyna i kak s ney borotsya. Kak vyijit na rassvete XXI veka [War and Anti-War: Survival at the Dawn of the 21st Century]. Moscow: AST, Tranzitkniga. (in Russian)

7. Chernyshova, Yu. (2019). Prava cheloveka v usloviyah tsifrovizatsii obschestva [Human rights in the digitalization of society]. Psychology and Law.Ю.А.  Vol. 9, 4, 90–102. (in Russian). doi:10.17759/psylaw.2019090407. (in Russian)

8. Kołodziejczyk, M. (2016). Right to be forgotten as one of key principles of the EU Data Protection Law Reform. Visegrad journal on human rights, 1/2, p. 40-48. Retrieved from: http://vjhr.sk/archive/2016_1_2/all.pdf

9. Roco M., Bainbridge, W. (2004). Converging Technologies for Improving Human Performance: Nanotechnology, Biotechnology, Information Technology and Cognitive Science. Arlington : National Science Foundation.

10. UN General Assembly Resolution  217 A (III) (of December 10, 1948). Materialyi YUNESKO ob informatsionnom obschestve. YUNESKO, 2003.

11. Zolotar, O. (2017). Prava cheloveka – ot epohi prosvescheniya do informatsionnogo obschestva. [Human rights – from the Enlightenment to the Information Society]. Acta Universitais Wratislavensis № 3777, Studia nad Autorytaryzmem i Totalitaryzmem, 38/3, 7–20. (in Russian)