Без категорії

DOI: 10.33098/2078-6670.10.22.110-117 Харченко Н. П. ПРАВОВА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ: ДО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ І ЗМІСТУ

Харченко Н. П. ПРАВОВА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ: ДО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ І ЗМІСТУ

Мета. Мета роботи полягає у комплексному теоретико-методологічному аналізу визначення поняття та змісту сучасної правової політики держави. Методика. Методика проведеного дослідження передбачає використання цілого ряду загальнонаукових та спеціальних методів пізнання, зокрема: термінологічного аналізу, синтезу, індукції, дедукції, структурно-функціонального та порівняльно-правового. Результати. В процесі дослідження доведено, що в сучасних умовах правовова політика держави визначається у теоретичному та практичному аспектах. Так, в теоретичному аспекті правова політика держави є правовою ідеологію держави, що включає в себе ідеї, теорії, концепції, доктрини, стратегії, програми тощо, закріплені здебільшого у формі нормативно-правових актів. У практичному аспекті під правовою політикою держави розуміється діяльність держави по здійсненню ефективного правового впливу на всі сфери суспільного життя. У всіх розглянутих підходах щодо визначення категорії «правова політика» є одна спільна ознака – державно-вольовий характер, який формує її владно-імперативний зміст. До ознак правової політики можна віднести: базування на праві; здійснення правовими методами; охоплення головним чином правової сфери діяльності; підкріплення, коли це потрібно, силовими методами, примусом; публічність, офіційність; вона має зовнішнє вираження у вигляді правових та організаційних форм її здійснення. Наукова новизна. За результатами дослідження встановлено, що правова політика держави покликана, перш за все, здійснювати управління процесами правового розвитку держави, бути спрямованою на вдосконалення юридичних засобів та механізмів правового інструментарію для забезпечення найбільш оптимального розвитку відносин в різноманітних сферах життя суспільства. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути корисні в процесі формування та реалізації загальнотеоретичної концепції правової політики сучасної держави.

Ключові слова: політика, право, правова політика, держава, громадянське суспільство, державна влада.

1. Administrative and legal policy and strategy to combat administrative torts. Retrieved from: http://www.pravo.vuzlib.net/book_z806_page_11.html. (in Ukrainian)

2. Bochkareva, S. (2004). Legal culture and legal policy (on the example of the legislation of the Republic of Mordovia): PhD  diss. Saransk. (in Russian)

3. Restorative justice in the context of legal policy in Ukraine. Retrieved from: http://www.ukrreferat.com/index. php? report = 36653 & pg = 0. (in Ukrainian)

4. Zheleznyak, N. (2000). Ministerstvo yustytsii Ukrainy – providnyi orhan u zabezpechenni realizatsii derzhavnoi pravovoi polityky [The Ministry of Justice of Ukraine is the leading body in ensuring the implementation of state legal policy]. Law of Ukraine, 8, 38 – 41. (in Ukrainian)