DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.125-132. Долинська М. С. Основні етапи становлення фермерських господарств у незалежній Україні

Мета. Метою дослідження є окреслення еволюції становлення фермерських господарств від селянських (фермерських) господарств до сімейних ферм протягом  1991-2021 років у незалежній Україні; виокремлення окремих етапів розвитку різних агроформувань, які іменувалися «фермерськими господарствами» в незалежній Україні. Методика. Методика охоплює комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формування відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження  використовувалися такі методи наукового пізнання:  порівняльно-правовий, логіко-семантичний, функціональний, системно-структурний, логіко-нормативний. Результати. У процесі дослідження здійснено історико-правовий аналіз правового статусу найбільш поширених видів суб’єктів агробізнесу за часів незалежної України: селянських (фермерських) господарств, фермерських господарства та сімейних ферм. Наукова новизна. Здійснивши аналіз розвитку фермерства в Україні протягом 1991-2021 років, виділено п’ять основних етапів розвитку фермерства в  незалежній Україні. Автором стверджується, що основними типами фермерських господарств в Україні  з 2017 року є: фермерське господарство-юридична особа та фермерське господарство без статусу юридичної особи, яке зареєстроване як фізична особа-підприємець.  Члени однієї сім’ї, які створили фермерське господарство у вигляді сімейної ферми на підставі реєстрації фізичної особи-підприємця, є співпідприємцями вищевказаної сімейної ферми. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій та правозастосовній діяльності при підготовці нормативних та законодавчих актів з питань правового регулювання фермерства.

Ключові слова: фермерські господарства, сімейні ферми, аграрне законодавство, фермерські кооперативи.

1. Doly`ns`ka, M. S. (1999)  Legal bases of creation and activity of peasant (farmer) farms in Ukraine:  PhD diss. L`viv. nacz. un-t im. Ivana Franka.  L`viv, 209 р. ([in Ukrainian).
  2. Doly`ns`ka, M. S. (2005). Fermers`ki gospodarstva Ukrayiny`: zemlekory`stuvannya, poryadok stvorennya, diyal`nist` ta pry`py`nennya diyal`nosti [Farms of Ukraine: the land, the order of creation, activity and termination of activities]. Kharkov, publishing house Stride. 264 р. (n Ukrainian)
  3. Doly`ns`ka, M.S. (1999) Pravovi zasady` stvorennya ta diyal`nosti selyans`ky`x (fermers`ky`x) gospodarstv v Ukrayini [Legal bases of creation and activity of peasant (farmer) farms in Ukraine]: Extended abstract of candidate’ thesis. L`viv. nacz. un-t im. Ivana Franka.  L`viv. 18 р. (in Ukrainian)
  4. Doly`ns`ka, M.S. (2017). Novely` zakonodavstva shhodo stvorennya fermers`ky`x gospodarstv Ukrayiny`[ Legislative novelties to create farms in Ukraine].Visnyk Nacional`nogo universy`tetu «L`vivs`ka politexnika». Seriya: yury`dy`chni nauky, 865, 392-397. ([in Ukrainian)
  5. On Farms: the Law of Ukraine No. 973-IV (2003, June 19). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy. Retrived from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/973-15. (in Ukrainian)
  6. On amendments to the Law of Ukraine “On the farm” on stimulation of creation and activity of family farming: the Law of Ukraine № 1067-VIII (2016, March 31). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy. 2016, 21. 406. (in Ukrainian)
  7. Family code of Ukraine (2002, January 10). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy. 2002, 21, 135 (in Ukrainian)
  8. Doly`ns`ka, M. S. (1999). Pravove stanovy`shhe selyans`ky`x (fermers`ky`x) gospodarstv v Ukrayini [Legal status of peasant (farmer) farms in Ukraine]. L`viv: Kamenyar, 179 р. (in Ukrainian).
  9. About agricultural cooperation: Law of Ukraine № 819-IX(2021, August 14). Golos Ukrayiny.` pp. 144. (in Ukrainian)
  10. Doly`ns`ka, M. S. (2020). Novely` pravovogo regulyuvannya diyal`nosti sil`s`kogospodars`ky`x kooperaty`viv [Novelties of legal regulation of agricultural cooperatives]. Teorety`ko-pry`kladni problemy` pravovogo regulyuvannya v Ukrayini: Materialy` Vseukrayins`koyi nauk.-prakt. konf. (m. L`viv, 11 grudnya 2020 r.) / za zag. red. I. V. Krasny`cz`kogo (pp. 180-184). L`viv: L`vDUVS. (in Ukrainian)