DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.32-39. Луцький М. І. Правовий статус органів державної влади ЗУНР

Луцький М. І. Правовий статус органів державної влади ЗУНР

Мета. Метою дослідження є комплексне вивчення органів державної влади ЗУНР, їх правового статусу та правових засад діяльності. Методика. Методологічну основу дослідження склав комплекс загальнонаукових, спеціально наукових й історичних методів, а також принципи історизму та об’єктивності. Ключовим став метод історичної ретроспективи який дозволив визначити особливості та правові засади становлення органів державної влади Західноукраїнської Народної Республіки. Результати. Встановлено, що уряд ЗУНР здійснив великий обсяг роботи по створенню власної системи державних органів. Початком організаційного оформлення стало скликання Конституанти і Української Національної Ради. Правовою основою діяльності органів державної влади на перших етапах діяльності ЗУНР стала законодавча база Австро-Угорської монархії, яка пізніше була змінена і доповнена рядом нормативно-правових актів, указами, розпорядженнями Української Національної Ради, Державного Секретаріату. Були створені власні законодавчі і виконавчі органи, а також реформовано судову гілку влади. З огляду на брак часу та обставини польсько-української війни було прийнято рішення про рецепцію австрійського права, а також залишення на посадах державних службовців і суддів, які були згідні працювати на користь ЗУНР. Це дає підстави говорити про те, що на законодавчому рівні уряд ЗУНР впорався з завданням по створенню власної системи органів державної влади, хоча в практичній площині, її реалізовано тільки частково. Наукова новизна. Дається аналіз правових засад організації та компетенції органів державної влади Західноукраїнської Народної Республіки. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: органи влади, державна влада Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Національна Рада.

1.     Visnyk derzhavnykh zakoniv i rozporiadkiv Zakhidnoi Oblasty Ukrainskoi Narodnoi Respublyky. 1919. Vyp. 3. 2 bereznia. P. 2–29. (in Ukrainian)

2.    State and law of the Western Ukrainian People’s Republic. Retrived from: http://ukrhist.at.ua/publ/42-1-0-351. (in Ukrainian)

3.    Ilyn, L. M. (2016). Evoliutsiia pravospryiniattia ukraintsiv pochynaiuchy z seredyny XIX st [The evolution of the perception of Ukrainians since the mid-nineteenth century.]. Naukovo-informatsiinyi visnyk Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho. Seriia: Pravo, 1, 59-64. (in Ukrainian)

4.    Kulchytskyi, V. S., Nastiuk, M. I., Tyshchyk, B. Y. (1996). Istoriia derzhavy i prava Ukrainy [History of the state and law of Ukraine]. L., 296 p. (in Ukrainian)