DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.47-54. Федик Л. Б. Державно-правові погляди Л.Лук’яненка

Федик Л. Б. Державно-правові погляди Л.Лук’яненка

Метою дослідження є виявлення особливостей державно-правових поглядів Л.Лук’яненка крізь призму сучасного державотворення. Методи. Пріоритетними методами дослідження стали: історико-правовий – використано для розуміння еволюції ідей Л.Лук’яненка про державу та право та зв’язку ідей з державотворчою та правотворчою діяльністю, конкретно-пошуковий – при аналізі, актуалізації та класифікації архівних і друкованих джерел, формально-юридичний метод застосовувався при дослідженні теоретико-правової спадщини Л.Лук’яненка. Результати. Виявлено основні положення державно-правових поглядів Л.Лук’яненка. Визначальними серед них є ідея пріоритету людини над державою та обмеження функцій держави до вирішення суперечок у сфері дотримання прав людини, демократія – це рівновага між народом і владою. Демократія є необхідною умовою становлення громадянського суспільства. Останнє ж формується на основі структуризації суспільства. Особливо у демократичній державі відіграють сильні політичні партії, які репрезентують інтереси різних соціальних груп та до певної міри обмежують владу. Наукова новизна. У статті досліджуються погляди Л.Лук’яненка на державу та право. Визначальними серед державно-правових поглядів є ідея національної еліти, демократії і громадянського суспільства, побудовані на понятті обмежені ролі держави на користь природніх прав людини, та пріоритеті міжнародного законодавства у сфері прав людини відносно національного. У дослідженні показані погляди Л.Лук’яненка на формування громадянського суспільства та демократичної держави. Практична значимість. Проблеми розглянуті у роботі можуть сприяти подальшому дослідженню державно-правових поглядів Л.Лук’яненка, допоможуть наповнити “українським історичним змістом” таких категорій правової науки як “держава”, “демократія”, “громадянське суспільство”.

Ключові слова: держава, громадянське суспільство, права людини, влада, еліта.

1. Lukianenko, L. (1994). De dobryi shliakh? [Where is the good way?]. K.  (in Ukrainian)

2. Lukianenko, L. (2008). Narodzhennia novoi ery: zbirnyk statei [The birth of a new era: a collection of articles]. 3 vyd., vypr. ta dop.  D.: ART-PRES. (in Ukrainian)

3. Lukianenko, L. H. (2006). Natsionalna ideia i natsionalna volia [National idea and national will].  Kyiv: [b.v.]. (in Ukrainian)

4. Lukianenko ,L. H. (2008). Neznyshchennist [Indestructibility]. Vyd. 3-tie, dopov. Kyiv: [b.v.] (in Ukrainian)