DOI: 10.33098/2078-6670.2021.12.24.102-111 Перепьолкін С. М. Імплементація принципів, норм і стандартів міжнародного митного права: індивідуальний та спільний рівні

Мета. Метою дослідження є винесення на обговорення вітчизняних юристів-міжнародників пропозиції запровадити використання у наукових і навчальних працях класифікації імплементації принципів, норм і стандартів міжнародного митного права на два види: індивідуальну та спільну. Методологія. Задля досягнення мети дослідження проаналізовано наукові підходи до розуміння імплементації норм міжнародного права та класифікації її видів. Досліджено імплементаційні статті розроблених під егідою Ради митного співробітництва міжнародних митних договорів, рекомендації та резолюції, конвенцій держав – членів Європейського Союзу, чинних міжнародних договорів та інших актів законодавства України з питань митної справи. Результати. Обґрунтовано, що індивідуальну імплементацію поряд із державами можуть здійснювати також: окремі митні території, які мають повну автономію у здійсненні зовнішньої торгівлі; митні союзи; економічні союзи; міжнародні організації та інші учасники міжнародних митних відносин. Спільна імплементація принципів, норм і стандартів міжнародного митного права здійснюється двома й більше його суб’єктами одночасно. Із цією метою суб’єкти міжнародного митного права можуть звертатись до широкого спектра правотворчих, організаційних, координаційних, інформаційних і контрольних засобів. Наукова новизна. Доведено, що класифікація імплементації принципів, норм і стандартів міжнародного митного права на індивідуальну та спільну, на відміну від її диференціації на внутрішньодержавну та міжнародну, найбільш точно відображає усі види суб’єктів міжнародного митного права, здатні брати участь у такій діяльності. Практична значимість. Запровадження класифікації імплементації принципів, норм і стандартів на індивідуальну та спільну, сприятиме подальшому розвитку наукових досліджень у даному напрямку, а також розробці однозначного розуміння імплементації посадовими особами органів державної влади України.

Ключові слова: імплементація, принципи, норми, стандарти, міжнародне митне право, Рада митного співробітництва, міжнародні договори.

1. Convention establishing a Customs Co-operation Council (1950) Available at: http://www.wcoomd.org/-/media/wco/public/global/pdf/about-us/legal-instruments/conventions-and-agreements/ccc/convccc.pdf?la=en (accessed 10 november 2021) (in English)
  2. Jerusalem, M. F. (2020) The ASEAN without a customs union or a single market consequences of the asean economic community blueprint 2025. Customs Research and Application Journal, vol. 2 (1), pp. 1–27. (in English)
  3. Ovádek, M., Willemyns, І. (2019) International Law of Customs Unions: Conceptual Variety, Legal Ambiguity and Diverse Practice. European Journal of International Law, vol. 30, issue 2, pp. 361–389. (in English)
  4. On urgent actions to reform and consolidation the state: Presidential Decree № 837/2019 (2019, November 8). Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/837/2019#Text (accessed 10 november 2021) (in Ukrainian)