Випуск журналу №13(25)

DOI: 10.33098/2078-6670.2022.13.25.61-68 Кельман М.С., Сивуля Т. М. ТЕОРЕТИЧНА СКЛАДНІСТЬ І ПРАКТИЧНА ЗНАЧИМІСТЬ ПРОЯВІВ ВЗАЄМОВПЛИВУ РЕЛІГІЇ ТА ПРАВА

Мета. Довести неможливості зникнення феномену релігійності у суспільстві та очевидним фактам впливу релігії на процеси становлення й розвитку права. Методика. Методика включає комплексний аналіз багатьох історичних джерел та формування висновків, що саме релігія є насправді духовною колискою права. Методологічну основу дослідження становить система концептуальних підходів, загальнонаукових і спеціально-юридичних методів, а також способів наукового пізнання: антропологічний, ідеалістичний, потребовий дослідницький, системний, комунікативний підходи, та такі методи як: історико-правовий, порівняльно-правовий тощо. Результати. В процесі дослідження обгґунтовано, що для ініціювання правового спілкування необхідні три речі: знання права (інтелектуальний елемент), діяльність (вольовий елемент), і – поза сумнівом – свідомість (духовний елемент). Зрештою тільки духовне  ідентифікує два перші. Тільки духовна складова наповнює «юридичним світлом», змістом, метою, духом закону, правовим зв’язком, гарантує їх від перетворення у кращому випадку на формальну схему, у гіршому – на кримінально правовий хаос, а саме право – не право. Наукова новизна. Встановлено, що співвідношення релігії та права без урахування глибинних духовних засад життя суспільства, що знаходяться «по той бік» уявлень, ні про яку свободу особистості, права людини, відповідальність та особисту вину (а отже, і правову традицію в цілому) йтися не може. Проте в науці продовжує відчуватися негативне ставлення до релігії як засобу регулювання суспільних відносин, що зрештою і спонукало нас вдатися до спроби розглянути зазначену проблему. Практичне значення. Розгляд цих проблем становить і суто практичний інтерес, оскільки в умовах методологічної плюралізації сучасної юриспруденції, подолання ідеологічного монізму та залучення досвіду зарубіжних правознавців постає завдання переглянути основні питання місця права в системі соціального регулювання. Слід також зазначити, що попри певний «ренесанс» релігійної тематики, який спостерігається у сучасній юридичній літературі, в наукових працях майже відсутні спроби теоретично розробити співвідношення релігії і права.

Ключові слова: Бог, віра, релігія, право, суспільство, розум, справедливість, закон,політика.

1. Kelman, M. S., Stratonov, V. M. (2020). Zahalna teoriia prava: pidruchnyk [General theory of law: a textbook]. Vyd. 6-te, dop. Kherson: OLDI-PLIuS, 742 p. (in Ukrainian)

2. Avhustyn, Avrelyi. (1999). O Hrade Bozhem. Antolohyia myrovoi pravovoi mysly [About the City of God. Anthology of world legal thought]. (Vol. II: Evropa: V–XVII vv). M.: Mysl, pp. 193–199. (in Russian)

3. Eremeevna, S. Y. (Comps.). (2000). Avhustyn Blazhennyi. Tvorenyia [Creations]. (Vol. 1). SPb. : Aleteiia; K. : UTsYMM-Press, 742 p. (in Russian)

4. Akvynskyi, Foma. (2006). Summa teolohyi [The sum of theologies]: per. s lat. S. Eremeeva, A. Yudyna. (Part 1.). K.: Nyka-tsentr, SPb.: Aleteia, 560 p. (in Russian)