DOI: 10.33098/2078-6670.2019.7.19.63-70 Федик Л. Б. Правовий статус депутатів Галицького крайового сейму та їхніх об’єднань (1861-1918 рр.)

Мета. Метою роботи є аналіз, на основі узагальнення нормативно-правових актів другої половини ХІХ – початку ХХ ст., правого статусу послів Галицького крайового сейму та його елементів в умовах правової системи Австро-Угорщини. Методика. Методика ґрунтується на об’єктивному та всебічному аналізі суспільних явищ та інститутів політико-правового характеру. Методи. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: системний метод, який дозволив комплексно проаналізувати нормативні документи, що стосуються правового статусу посла; методи аналізу та синтезу, які використовувалися при характеристиці основних прав та обов’язків послів Галицького сейму. Результати: в процесі дослідження визначено, що правовий статус послів у Австро-Угорській імперії чітко врегульовувався рядом законодавчих актів, які гарантували депутатську діяльність: можливість бути обраним, сприятливі умови для безперешкодного і ефективного здійснення їх прав та обов’язків; можливість надавати пропозиції та працювати у комісіях. Щоправда не було передбачено будь-якої відповідальності депутатів перед виборцями, що дещо обмежувало ефективність роботи послів. Наукова новизна. В процесі дослідження розкриті особливості правового статусу посла Галицького сейму, що знайшло відображення у його повноваженнях та формах діяльності. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути корисними у подальших дослідженнях загальнотеоретичних проблем, пов’язаних з організацією та діяльністю парламентських інститутів.

Ключові слова: посол, правовий статус, запити, Галицький крайовий сейм, повноваження.

1. Yermolaiev V.M. Vyshchi predstavnytski orhany vlady v Ukraini (istoryko-pravove doslidzhennia).  X.: Pravo, 2005. 272 s.

2. Ilyn L. Pravova diialnist ukrainskoi fraktsii halytskoho kraiovoho seimu pid  chas tretoi kadentsii 1870-1876 rr. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho natsionalnoho universytetu: Seriia: Pravo / redkol. Yu.M. Bysaha, D.M. Belov, S.B. Buletsa ta in. Uzhhorod, 2014.  Vyp. 24. T. 1.  S. 37–40.

3. Shvahuliak-Shostak O. Halytska politreforma. Kontrakty. K. : Halytski kontrakty, 2008.  3 lystopada (№44). S. 76-78.

4. Alegat II. o/ do Cesarskiego Patentu z d. 26 lutego 18 61 Statut Krajowy dla Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim. URL: http://ihp.wpia.uw.edu.pl/files/2015/06/statut-krajowy.pdf

5. Boroński, Lesław. O sejmie i wyborach do sejmu.  Lwów: nakł. Towarzystwa im. Stanisława Staszica, 1889.

6. Regulamin dla Sejmu Krajowego Królestwa Galicyi i Lodomeryi wraz z Wielkim Księstwem Krakowskiem, przyjęty dnia 10 października 1907. Lwów : nakł. Wydziału Krajowego ; z drukarni E. Winiarza, 1908.

7. Repertorjum czynności galicyjskiego sejmu krajowego. [T. 1], Od roku 1861 po rok 1883/ zebr. Władysław Koziebrodzki. Lwów : nakł. Wydziału Krajowego, 1885 (Lwów: z druk. Pillera i Spółki). [4],III, [1], 410, [1] s.

8. Statut krajowy i krajowa ordynacja wyborcza dla Królestwa Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim. Lwów: [wydawca nieznany], 1870 (Lwów: z ces. król galic. drukarni rządowej).  55 s.