Без категорії

DOI: 10.33098/2078-6670.2019.8.20.71-78 Стечишин А. В. Ґенеза поглядів на державу і право К.Левицького

Стечишин А. В. Ґенеза поглядів на державу і право К.Левицького

Мета. Метою статті є виокремлення основних етапів та чинників, що впливали на державно-правові погляди К. Левицького. Методика. Методика включає аналіз наративної бази, а також епістолярної спадщини К. Левицького, з подальшим узагальненням і формулюванням відповідних висновків та рекомендацій. Для об’єктивності дослідження, використано комплекс загальнонаукових, спеціально-юридичних, спеціально-історичних та філософських методів наукового пізнання, а також принципів об’єктивності, історизму, системності і всебічності. Результати. Встанволено, що К. Левицький зробив для розвитку українських громадських організацій і створення фізичних і юридичних осіб сільського підприємництва дуже багато вагомих справ, а в низці своїх розробок норм виборчого, цивільного, податкового права вніс чимало поправок і домігся їх прийняття в парламенті, що значно полегшило життя галицьких українців. Головним змістом його освітньої, громадської, економічної, політичної, адвокатської і парламентської діяльності було домогтися, щоб українці Східної Галичини не застигли у своїй етнографічній самоідентифікації, не зупинилися у своєму політичному національному самоусвідомленні, а піднялися до правового розуміння шляхів розбудови української національної ліберально-демократичної держави європейського взірця. Наукова новизна. В роботі виокремлено об’єктивні та суб’єктивні фактори впливу на погляди К. Левицького на державу і право, його адвокатську діяльність та парламентські ініціативи у стінах імперського парламенту. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: державно-правові погляди, К. Левицький, погляди на державу і право, правотворча діяльність, адвокатська діяльність.

1. Ilyn, L. M., (2016). Evoliutsiia pravospryiniattia ukraintsiv pochynaiuchy z seredyny XIX st. [Evolution of understanding Ukrainians since the mid XIX century]. Naukovo-informatsiinyi visnyk Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho. Seriia: Pravo, 1, 59-64. (in Ukrainian)
  2. o. Sokhotskyi, I. (1961). Budivnychi novitnoi ukrainskoi derzhavnosty v Halychyni. D-r Kost Levytskyi [Construction of the newest Ukrainian statehood in Galicia. Dr. Kost Levitsky]. Istorychni postati Halychyny ХІХ–ХХ st. Niu-York–Paryzh–Sidnei–Toronto. (in Ukrainian)
  3. Artykutsa, N., (1998). Problemy i perspektyvy vyvchennia yurydychnoi terminolohii. [Problems and prospects of studying legal terminology]. Pravo Ukrainy, 4, 56–57. (in Ukrainian)
  4. Andrukhiv, I., Svorak, S., Kovalyk, V. (2009). Kost Levytskyi: polityk, hromadskyi diiach, pravnyk (1859–1941) [Kost Levytsky: politician, public figure, lawyer (1859–1941)]. Nadvirna. (in Ukrainian)