DOI: 10.33098/2078-6670.2020.9.21.59-66 Косьмій М. М., Касіянчук В. Д., Жирак Р. М., Криховецький І. З. Правове забезпечення покращення агроекології за рахунок вирощування топінамбура

Метою роботи є проаналізувати та дослідити правові механізми, за допомогою яких є можливість покращувати агроекологію шляхом організації вирощування топінамбура. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного, практично-прикладного матеріалу та формування відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: діалектичний, термінологічний, історико-правовий, логіко-нормативний, системно-структурний, функціональний, нормативно-догматичний, метод узагальнення. Результати. В процесі аналізу і дослідження висвітлені можливості вирощування топінамбура для покращення агроекології, а саме покращення екологічного стану атмосферного повітря та ґрунтів, їх підготовку до органічного землеробства. Наведені приклади практичного застосування бульб топінамбура і зеленої маси для виробництва продукції лікувально-профілактичного призначення, альтернативної енергії і високоефективних будівельних матеріалів. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що автори узагальнили і систематизували рівні правового регулювання у сфері використання топінамбура для покращення агроекології, підготовки ґрунтів до органічного землеробства, зокрема: міжгалузевий рівень, де мова піде про взаємодію аграрного та екологічного права в частині вирощування і використання топінамбура; рівень комплексного еколого-правового регулювання; рівень по ресурсного (флористичного) правового регулювання; рівень охоронного (антропоохоронного) законодавства. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у правотворчій та правозахисній діяльності з питань вирощування і використання топінамбура як засобу покращення агроекології.

Ключові слова: агроекологія, екологічне право, органічна сировина, лікувально-профілактична продукція, альтернативна енергія.

1. Kasiianchuk, V.D. (2019). Novi tekhnolohii vyrobnytstva produktsii likuvalno-profilaktychnoho pryznachennia, rozrobleni naukovtsiamy Universytetu Korolia Danyla [New technologies for the production of therapeutic and prophylactic products, developed by scientists from King Daniel University]. Kontseptualni problemy rozvytku suchasnoi ta prykladnoi nauky: Materialy III Mizhnarodnoho naukovo-praktychnoho sympoziumu. (pp. 124-127). Ivano-Frankivsk. (in Ukrainian)

2. Knysh, V.V., Kasiianchuk, V.D., Zhyrak, R.M. et al. (2019). Pravove zabezpechennia vyroshchuvannia topinamburu yak zasobu pokrashchennia stanu dovkillia [Legal support for growing Jerusalem artichokes as a means of improving the environment.]. Naukovo-informatsiinyi visnyk Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho, vol. 7(19),  96-104. (in Ukrainian)

3. Kasiianchuk, V.D. (2013). Ekonomichni perspektyvy vykorystannia topinambura, yak netradytsiinoi syrovyny [Economic prospects for the use of Jerusalem artichoke as a non-traditional raw material]. Naukovo-informatsiinyi visnyk Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho, vol. 8, 226-229 (in Ukrainian)

4. Kasiianchuk,V.D. (2016). Topinambur – efektyvna likuvalno-profilaktychna syrovyna // Visti Akademii inzhenernykh nauk Ukrainy [Jerusalem artichoke is an effective therapeutic and prophylactic raw material], 1(43), 37-39 (in Ukrainian)