Веркалець І. Д. Правова психологія в механізмі реалізації права

В статті проведена загальнотеоретична характеристика правової психології в якості одного з  елементів  механізму  реалізації  права.  Визначено  особливості  впливу  правової  психології  на  процеси  формування  правовідносин  та  правореалізації.  Доведено,  що  саме  через  правові  емоції право реалізує свої головні якості – гуманізм, справедливість, формальну рівність суб’єктів і інше. Ці  характеристики  права  виражають  людські  почуття  і  оцінки,  від  їх  адекватності  щодо законодавства, від психологічного налаштування людей багато в чому залежить ефективність чинних актів усієї правозастосовної та правореалізаційної практики.

Ключові  слова:  психологія,  правова  психологія,  право,  реалізація  права,  правозастосування, правова свідомість.

1.  Божович Л.И. Проблемы формирования личности: Подредакцией Д. И. Фельдштейна. 2-е изд. /  Л.И.Божович.  –  М.:  Издательство  «Інститут  практической  психологии»,  Воронеж:  НПО «МОДЭК», 1997. – 352 с.

2.  Голубовський В.Є. Об’єктивна необхідність і соціальна значущість правомірної поведінки в розбудові  правової  держави  /  В.Є.  Голубовський  //  ІІІ  Міжнародна  науково-практична конференція Актуальні проблеми юридичної психології. (м. Київ 25 квітня 2014). – С. 30–32.

3.  Гусарова  М.А.  Правовая  идеология  и  правовая  психология  в  современном  российском обществе:  анализ  корреляционных  свіязей  /  М.А.  Гусарова  //  Исторические,  философские, политические  и  юридические  науки,  культурология  и  искусствоведение. Вопросы  теории и практики. Научно-теоретический и прикладной журнал. – 2017. –  № 2 (76). – С. 79 – 82.

4.  Додонов  Б.  И.  Гармоническое  развитие  и  типологическое  своеобразие  личности    / Б. И. Додонов // Психология формирования и развития личности / Под ред. Л. И. Анцыферовой. – М.: Наука, 1981. – С. 284 – 304.

5.  Иеринг Р. Борьба за право : монография / Р. Иеринг ; переводчик С.Я. Гинзбург. –  Пер. с 7-го нем. изд. –  К. : Типо-литогр. А.К. Брун, 1893. – 71 с.

6.  История политических и правовых учений: учебник / Под ред. О.Э. Лейста. –  М.: Юридическая литература, 1997. –  576 с.

7.  Канторович Я.А. Основне идеи гражданского права / Я.А. Канторович; предисл. А. Малинкий. – X. : НКЮУССР, 1928. –309 с.

8.  Ластовець І.В. Психологічні складові гармонійної особистості курсантів ВНЗ МВС України / І.В.  Ластовець.  –  Вісник  Харківського  національного  університету  ім.  В.Н.Каразіна.  Серія Психологія. – № 1032. – Харків, ХНУ, 2012. –  С.17 – 19.

9.  Лихачев  И.  А.  Правовая  психология:  понятие,  структура  и  ее  место  в  системе  правовых  и политических отношений : автореф. дис. канд. социол. наук : 09.00.11 / И. А. Лихачев ; Ярослав. гос. ун-т им. П. Г. Демидова. – Ярославль, 1999. – 24 с.

10. Мещерякова А. В. Проблемы правовой психологи курсантов вузов МВД России : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.01 / А. В. Мещерякова. – Волгоград, 1999.

11. Рубинштейн С.Л. Эмоции и потребности / С.Л. Рубинштейн.– [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.psyarticles/ra/view_ post/php?id=222 – назва з екрану.

12. Соколов Н.Я. Профессиональное сознание юристов / Н.Я. Соколов. –М. : Наука, 1988 – 224 с.

13. Сырых В.М. Введение в теорію образовательного права: ученик / В.М Сырых. – М.: Готика, 2002. – 340 с.

14. Хорни К. Невроз и личностный рост. Борьба за самореализацию : Перевод Е.И. Замфирпод ред. проф. М.М. Решетникова / К. Хорни. – СПб; БСК. – 1997. – 316 с.

15. Шаповалов И.А. Некоторые теоретические аспекты формирования российского правосознания / И.А. Шаповалов // Государство и право. –2005. – № 4. – С. 84 – 90.

16. Шепітько В. Ю. Проблеми використання психологічних знань у кримінальному процесі / В. Ю. Шепітько // Актуальне вопросы судебной экспертизы и криминалистики на современном этапе судебно-правовой реформы. – Х. : Право, 1998. – 295 с.

17. Щегорцов В.А. Социология правосознания / В.А. Щегорцов. – М.: Мысль, 1981. –174 с.