Піцик Х. З. Правовий статус спадкоємців при спадкуванні за законом

Стаття присвячена питанню спадкування за законом в Україні. Цивільний кодекс України при визначенні підстав спадкування надав пріоритет спадкуванню за заповітом, однак нотаріальна практика свідчить, що найбільш поширеним видом спадкування в Україні залишається спадкування за законом. Існуючий рівень правового регулювання спадкових правовідносин є не достатнім для того, щоб належним чином захистити права та визначити обов’язки спадкоємця при спадкуванні за законом.

Ключові слова: спадкування, спадкування за законом, спадкоємець, права та обов’язки спадкоємця.

1. Гукасян Р. Е. Соотношение субьективных прав и обязанностей граждан / Р. Е. Гукасян // Вопросы розвития и защиты прав граждан. – Калинин, 1975. – С. 118.

2. Про нотаріат: закон України від 2 вересня 1993 року № 3425 – ХІІ [Електронний ресурс] // Офіційний сайт Верховної Ради України. – Режим доступу: http: // rada. gov. ua.

3. Цивільний кодекс України: науково-практичний коментар / за заг. ред. Є. О. Харитонова, О. І. Харитонової, Н. Ю. Голубєвої. – 2-ге вид., перероб. та доп. – К.: Правова єдність, 2009. – 744 с.

4. Щодо практики укладання договорів на управління спадщиною: Лист Міністерства юстиції України від 4 жовтня 2005 року № 31-32 / 1694 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2008. – № 4. – С. 260 – 263.

5. Цивільне право України: підручник: у 2 кн. / [О. В. Дзера (кер. авт. кол.), Д. В. Боброва, А. С. Довгерт та ін.; за ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової]. – 2-е вид., допов. і перероб. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – Кн. 2. – 640 с.

6. Спадкування за законодавством України. Коментар. Судова практика. // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2008. – № 4. – С. 1 – 335.

7. Дроников В. К. Наследственное право Украинской ССР / В. К. Дроников. – К.: Вища шк. , 1974. – 160 с.

8. Серебровский В. И. Избранные труды / В. И. Серебровский. – М.: Статут, 1997. – 567 с. – (В серии Классика российской цивилисики).

9. Спасибо-Фатєєва І. Категорія відмови у цивільному праві України / І. Спасибо-Фатєєва // Вісник академії правових наук. – 2011. – № 3. – с. 94 – 105.

10. Піцик Х. З. Відмова від спадщини як одне із прав спадкоємців при спадкування за законом / Х. З. Піцик // Правова політика Української держави: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 70-річчю Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. – Том 1. /    19-20 лютого 2010 року – Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2010. – С. 191 – 192.

11. Гордон М. В. Наследование по закону и по завещанию / М. В. Гордон. – М.: Юрид. лит., 1967. – 120 с.

12. Гришаев С. П. Наследственное право: учебное пособие / С. П. Гришаев. – М.: Юристь, 2003. – 125 с.

13. Фурса Є. І. Спадкові правовідносини в нотаріальній та судовій практиці: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.03 «Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право» / Є. І. Фурса. – К., 2004. – 20 с.

14. Піцик Х. З. Право на ознайомлення із спадковою справою та складом спадщини як невід’ємне право спадкоємців при спадкування за законом / Х. З. Піцик // Вдосконалення правового захисту прав та основних свобод людини і громадянина: матеріали науково-практичної конференції молодих вчених та аспірантів / 23 квітня 2010 року. – Івано Франківськ: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2010. – С. 92 – 94.