Випуск № 14(26)

DOI: 10.33098/2078-6670.2022.14.26.171-177 Мирошниченко Ю. М. ПРИРОДА ТА ЗМІСТ СУДОВОЇ СИТУАЦІЇ

Мирошниченко Ю. М. ПРИРОДА ТА ЗМІСТ СУДОВОЇ СИТУАЦІЇ

Мета. Метою стаття є презентацією частини результатів наукової роботи, здійснюваної в межах вивчення перспектив побудови цілісної концепції криміналістичного забезпечення судового провадження. Безпосереднє завдання пропонованої публікації полягало в обґрунтуванні авторського бачення природи та змісту поняття судової ситуації як ключової категорії організації судового розгляду кримінальних справ.  Методика. Методика включає комплексний підхід до вивчення теоретичних та практичних аспектів досліджуваного об’єкта. Під час дослідження використовувалися методи формальної логіки історичний, системного та термінологічного аналізу, інтерпретації понять.  Результати. В процесі дослідження встановлено, що для сучасних підходів все більш характерним стає визнання об’єктивно-суб’єктивної природи криміналістичних ситуацій, яка включає не тільки наявність об’єктивних умов, а й суб’єктивної оцінки ситуації, такого її сприйняття, яке створює для суб’єкта необхідність реагування у вигляді вибору відповідної лінії поведінки. Ситуаційність процесу судового дослідження передбачає необхідність вибору суб’єктом прийомів і засобів найбільш ефективних для даної ситуації. Ця закономірність визначає ключове значення поняття судової ситуації й заснованого на ній ситуаційного підходу для побудови теорії криміналістичного забезпечення судового провадження, в межах якої передбачається створення системи комплексів науково обґрунтованих криміналістичних рекомендацій з організації судового розгляду кримінальних справ, що дозволять при ретельному врахуванні індивідуальних особливостей кожного судового провадження забезпечити його оптимальність у різних судових ситуаціях. Наукова новизна. В результаті дослідження отримала додаткове обґрунтування об’єктивно-суб’єктивна природа криміналістичної ситуації, сформульовано авторське визначення поняття «судова ситуація». Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у навчальному процесі, науково-дослідній діяльності.

Ключові слова: криміналістика, кримінальне судочинство, криміналістичне забезпечення судового провадження.

1. Волчецкая Т. С. Ситуационный подход в практической и исследовательской криминалистической деятельности: учебное пособие. Калининград: Изд-во Калининград. гос. ун-та, 1999. 74 с.

2. Драпкин Л. Я. Развитие криминалистики и трансформация определения ее предмета. Библиотека криминалиста. Научный журнал. 2012. № 4 (5). С. 324-327.

3. Ким Д. В. Судебно-криминалистическая ситуация, ее понятие и место в системе криминалистики. Юристъ — Правоведъ. 2008. № 3. С. 64-68.

4. Колесниченко А. Н. Научные и правовые основы расследования отдельных видов преступлений : дисс. … д-ра юрид. наук ; Харьков. юрид.   ин-т.  Харьков, 1967.  666 с.

5. Гавло В. К. Теоретические проблемы и практика применения методики расследования отдельных видов преступлений : монография. Томск : ТГУ, 1985.  333 с.

6. Гавло В. К., Жегалов Е. А. Тактика и методика судебного следствия. Известия Алтайского государственного университета. 2004. № 2. С. 64-71.

7. Серова Е. Б. Актуальные теоретические и практические проблемы расследования и поддержания государственного обвинения по делам о вымогательстве: дис. … канд. юрид. наук : 12.00.09. Санкт-Петербург, 1998. 207 с.

8. Белкин Р. С. Курс криминалистики: учебное пособие для вузов в 3 т. Т. 3. Москва, 2001.  URL: https://alleng.org/d/jur/jur720.htm (дата звернення 17.01.2022).

9. Корчагин А. Ю. Раскрытие и расследование преступлений. Общество и право.  2012.  № 2 (39). С. 187-190.

10. Лепский В. Е. Трансдисциплинарные основания становления «средовой парадигмы». Философия науки. Вып. 16: Философия науки и техники / Рос. акад. наук, Ин-т философии; отв. ред.: В. И. Аршинов, В. Г. Горохов. Москва : ИФ РАН, 2011. 289 с.

11. Мирошниченко Ю. М. Тактика суду в системі криміналістики: структурно-функціональний аналіз : монографія. Харків, 2019. 228 с.

12. Степин В. Типология научной рациональности и синергетика. Філософія освіти. 2017. № 1 (20). С. 6-29.

13. Черникова И. В. Типология науки в контексте современной философии науки. Вопросы философии. 2011. № 11. С. 71-78.

14. Гришина Н. В. Ситуационный подход и его эмпирические приложения. Психологические исследования. 2012. Т. 5. № 24. URL: http://psystudy.ru/index.php/num/2012v5n24/710-grishina24.html (дата обращения: 25.02.2021).

15. Ким Д. В. К вопросу о понятии и структуре криминалистической ситуации. Вестник Томского государственного университета. Право. 2012. №2 (4). С. 28-37.