Випуск 15 (27). Том 1

DOI: 10.33098/2078-6670.2022.15.27.1.278-289 Острогляд О. В. Концепція кримінально-правової політики перехідного періоду: запрошення до дискусії

Мета. Метою роботи є проаналізувати необхідність розробки концепції кримінально-правової політики перехідного періоду (до часу прийняття постійнодіючої концепції), визначити її можливу структуру та зміст. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: логіко-семантичний (для визначення та поглиблення понятійного апарату «концепція»), порівняльно-правовий та метод аналізу (при аналізі думок українських та іноземних вчених). Результати. В процесі дослідження визнано, що концепція кримінально-правової політики має визначати стратегію протидії злочинності кримінально-правовими засобами. На час доки не прийнята Концепція кримінально-правової політики, яка має базуватися на Концепції політики в сфері боротьби зі злочинністю, варто прийняти Концепцію кримінально-правової політики перехідного періоду. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що Концепція кримінально-правової політики перехідного періоду має забезпечити стабільність законодавства в сфері боротьби зі злочинністю, а також створити передумови для прийняття основної Концепції. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій діяльності для розробки та прийняття Концепції кримінально-правової політики і таким чином забезпечити юридичну визначеність та стабільність Кримінального кодексу України.

Ключові слова: правова політика, концепція, кримінально-правова політика, стабільність законодавства, юридична визначеність, злочинність, Кримінальний кодекс.

1. Борисов В.І., Фріс П.Л. Поняття кримінально-правової політики. Вісник Асоціації кримінального права України. 2013. № 1(1). С. 15-31
  2. Епифанова Е.В России необходима концепция уголовной политики. Российская юстиція. 2008. №4. С. 26-31
  3. Загурський О.Б. До питання про необхідність дослідження проблем кримінально-правової політики України // Публічне право. 2013. № 1. С. 128-133
  4. Колос М. І. Кримінально-правова політика в Україні: окремі проблеми та шляхи їх вирішення // Правова політика України: концептуальні засади та механізми формування : зб. матеріалів наук.-практ. конф. (Київ, 5 груд. 2012 р.) / за ред. О. М. Руднєвої, д. ю. н., проф. К. : НІСД, 2013. С. 114-122
  5. Концепція реформування кримінальної юстиції України. Затверджено Указом Президента України від 8 квітня 2008 року № 311/2008. URL: https://minjust.gov.ua/news/ministry/ukaz-kontseptsiya-reformuvannya-kriminalnoi-yustitsii-peredbachae-nadannya-ministerstvu-yustitsii-nizki-novih-povnovajen-8289
  6. Осмоналиев К. М. Уголовная политика современного Кыргызстана: становление и развитие: диссертация … доктора юридических наук: 12.00.08. Москва, 2005. 333 c.
  7. Острогляд О.В. Основні положення кримінально-правової політики України та Кримінального права України (Загальна частина): навчальний посібник [в схемах та визначеннях, практичні завдання. 3-тє вид., переробл. та допов. Івано-Франківськ: Симфонія форте, 2021. 340 с.
  8. Правила оформлення проектів законів та основні вимоги законодавчої техніки (Методичні рекомендації). Видання четверте, виправлене і доповнене. Київ, 2014. URL: http://static.rada.gov.ua/site/bills/info/zak_rules.pdf
  9. Про Регламент Верховної Ради України. Закон України. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, № 14-15, № 16-17, ст.133. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1861-17#n753
  10. Проект Концепції державної політики у сфері кримінальної юстиції та забезпечення правопорядку в Україні. URL: https://helsinki.org.ua/articles/proekt-kontseptsiji-derzhavnoji-polityky-u-sferi-kryminalnoji-yustytsiji-ta-zabezpechennya-pravoporyadku-v-ukrajini/
  11. Проєкт Кримінального кодексу України. URL: https://newcriminalcode.org.ua/criminal-code
  12. Ревин В. П. Уголовная политика : учебник для бакалавриата и магистратуры. 2-е изд., испр. и доп. М. : Издательство Юрайт, 2018. 278 с.
  13. Сабитов Т. Р. Уголовно-правовая политика Российской Федерации и ее принципы. Весник НГУ. Серия: Право. 2007. Том 3. Вип. 1. С. 167-165
  14. Тихонов Е. Уголовная политика государства в сфере защиты прав личности. Уголовное право. 2001. № 2. С. 31-35
  15. Фріс П. Л. Ідеологія кримінально-правової політики: монографія. Івано-Франківськ : Супрун В. П. 2021. 389 с.
  16. Фріс П.Л. До питання про концепцію політики у сфері боротьби зі злочинністю. Правова політика України: концептуальні засади та механізми формування: зб. матеріалів наук.-практ. конф. (Київ, 5 груд. 2012 р.) / за ред. О. М. Руднєвої, д. ю. н., проф. К. : НІСД, 2013. С. 122-126.