Випуск 15 (27). Том 2

Довганич В.А. ІСТОРИКО-ПРАВОВІ УМОВИ СТАНОВЛЕННЯ ПРАВОВОЇ ІДЕОЛОГІЇ УКРАЇНЦІВ ХІХ СТ.

Мета. Метою дослідження є визначення впливу історико-правових чинників на розвиток правової ідеології українців ХІХ ст. Основний акцент здійснено на характеристиці ключових напрямків правової ідеології, що розвивалися, а також визначено рівень їх практичної реалізації в суспільно-правових умовах ХІХ – початку ХХ ст. Одним із завдань дослідження було встановлення важливості впливу історицизмів на процес становлення і розвитку правової ідеології, що важливо й в умовах сьогодення, адже повномасштабне вторгнення росії. Є одним із ключових факторів, які обумовлюють потребу відмови саме від радянських ідеологічних стереотипів, в тому числі й правових. Методика. Методологічну основу дослідження склав комплекс загальнонаукових, спеціальнонаукових і філософських методів, а також принципи історизму. Результати. У працях українських вчених прослідковується п’ять підходів. Для першого, філософсько-правового, властиве повне співставлення правової ідеології та національної ідеології. Другий напрям є винятково історико-правовий. У межах третього напрямку пропонують розглядати правову ідеологію як елемент правової політики держави, зокрема сфера забезпечення прав людини. Популярною є також думка, що ідеї правової ідеології є ціннісними орієнтирами, які активно впливають на правомірну поведінку людини і на процес правотворення. Як наслідок, правову ідеологію можна вважати елементом правої культури чи навіть правової ментальності. При цьому, в межах останньої, саме правова ідеологія, є найбільш динамічною категорією, адже залежить від громадської думки, групової та індивідуальної правосвідомості. Встановлено, що саме історичні умови мають визначальний вплив на процес становлення правової ідеології, оскільки не тільки накладають на неї специфіку епохи, суспільні настрої, загальний рівень розвитку культури, духовності, а й перетворюють конкретну правову ідеологію на елемент культури, який вкорінюється у правосвідомості населення, стає складовою його правової ментальності. Саме в ХІХ ст. сформувалися три основні типи правової ідеології українців: ліберальний, християнсько-консервативний та соціалістичний (соціал-демократичний). Наукова новизна. Охарактеризовано внутрішні та зовнішні історицизми, які в ХІХ ст. сприяли розвитку трьох типів правової ідеології – ліберального, консервативного і соціалістичного. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: правова ідеологія, історицизм, суспільно-правова думка, консервативна ідеологія, ліберальна ідеологія, соціалістична ідеологія.

1. Історицизм. Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/%D0%86%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B7%D0%BC

2. Калюжний Р. А. Правова ідеологія як фундаментальний чинник становлення в Україні правової держави та громадянського суспільства. Вісник Запорізького нац. ун-ту. 2012. № 1 (І). Юридичні науки. С. 109-112.

3. Козак Н. А. Український консерватизм: історія і сучасність: автореф. дис… канд. політ. Наук : 23.00.01. Львів, 2001. 20 с.

4. Кресіна І. О. Українська національна свідомість і сучасні політичні процеси: (Етнополітологічний аналіз). К.: Вища школа, 1998. 392 с.

5. Луцький А. І. Сучасна філософсько-правова та теоретико-правова думка про правову ідеологію (досвід України та пострадянських країн) Вісник Запорізького нац. ун-ту: зб. наукових праць. Юридичні науки. 2013. № 4. С. 24-30.

6. Луцький А. І. Формування та розвиток правової ідеології в Україні: [монографія]. Івано-Франківськ: Симфонія форте, 2015. 312 с.

7. МоїсеєвС. Сучасна теорія прав людини: ліберальні та комунітаристські підходи. Філософія права і загальна теорія права. 2013. № 1. С. 118-134.

8. Недюха М. Правова ідеологія: основні теоретико-методологічні підходи до визначення поняття. Публічне право. № 3 (7) (2012). С. 299-306.

9. Павленко І. А. Історико-філософська реконструкція лібералізму Дж. Ролзом : параметри розуміння справедливості: автореф. дис. … канд. філос. наук / Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. К., 2011. 16 с.

10. Толстенко В. Л. Правова ідеологія у розвиткові сучасної Української держави і суспільства: автореф. дис. … канд. юрид. наук / Відкритий міжнар. ун-т розв. людини «Україна». К., 2012. 18 c.

11. Українська державність у ХХ столітті: Історико-політологічний аналіз / кер. авт. кол.: О. Дергачов. К.: Політична думка, 1996. 440 с.

12. Borodin I., Cherevatiuk V., Shapenko L., Tokarieva K. Legal ideology in the context of development of the legal state and formation of the civil society in Ukraine. Revista de Direito Internacional, Brasília, 2021. V. 18, N. 3. P. 334-352. URL: https://www.rel.uniceub.br/rdi/article/viewFile/7741/pdf.

13. Thornhill C. Historicism. In The Routledge Encyclopedia of Philosophy. URL: https://www.rep.routledge.com/articles/thematic/historicism/v-1. doi:10.4324/9780415249126-S028-1.