Випуск 15 (27). Том 2

Каленюк О.М., Савчук О.І. ЗНАЧЕННЯ МОРАЛЬНО-ПРАВОВИХ ПРИНЦИПІВ У ПРОЦЕСІ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ СИСТЕМИ РИМСЬКОГО ПРАВА

Мета. Метою статті є проаналізувати філософсько-правове підґрунтя виникнення римського права, виявити його аксіологічні елементи, а також показати системний зв’язок між теоретичним обґрунтуванням цих принципів та процесом їх імплементації в юридичну практику. Методика. Методика включає комплексний філософсько-правовий аналіз аксіологічного підґрунтя системи римського права у процесі її становлення та історичної еволюції. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, аксіологічний, логіко-семантичний, функціональний, системно-структурний, компаративний. Результати. В процесі дослідження показано, що завдяки своїй морально-етичній природі система римського права набула наднаціонального характеру, створивши належне підґрунтя для ефективного функціонування європейських правових систем. Адже саме завдяки фундаментальним морально-етичним принципам, які розробили римські юристи, європейські правові системи сучасності набули аксіологічної детермінації, визначальним для якої є гуманістичний підхід до здійснення правосуддя. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що фундаментальні морально-етичні принципи римського права здійснюють позитивний вплив на  сучасні концепції праворозуміння та правотворення за умов їх належної трансформації та адаптації до цивілізаційних викликів сьогодення. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій та правозастосовній діяльності під час філософсько-правового обґрунтування необхідності гуманізації правової системи.

Ключові слова: морально-правовий синтез, правова система, аксіологічне наповнення, принцип доцільності, принцип справедливості, принцип гуманізму, принцип добросовісності.

1. Бабанін В.В. Філософська рефлексія публічного римського права: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.12. Львів. Львівський державний університет внутрішніх справ, 2016. 19 с.
  2. Zdzisław Brodecki, Beata J. Kowalczyk Uniwersytet Gdański Podstawowe wartości jurysprudencji rzymskiej. Gdańskie Studia Prawnicze. 2016. T XXXV.  S.101-117.
  3. Kupiszewski, H. Prawo rzymskie a współczesność, Warszawa 2013, s. 248.
  4. Schulz F. Prinzipien des römischen Rechts. Berlin: Duncker & Humblot, 1934 s. 128.
  5. Zabłocki J., Zabłocka M. Ustawa XII tablic. Tekst. Tłumaczenie – Objaśnienia, Liber 2000, Tab. 3, 6.
  6.  Олійник О. С. Особливості реалізації принципів добросовісності, розумності та справедливості в римському приватному праві. Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Збірник наукових статей. 2018. Вип. 48. С.224-235.