Випуск 15 (27). Том 2

Стєбєлєв А.М. БАЗОВІ ЧИННИКИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПОБУДОВУ ЦІЛІСНОЇ СИСТЕМИ АЛЬТЕРНАТИВНИХ СПОСОБІВ ВИРІШЕННЯ СПОРІВ ТА КОНФЛІКТІВ У СФЕРІ ПУБЛІЧНО-ПРАВОВИХ ВІДНОСИН

Мета. Метою статті є дослідження базових чинників, що впливають на систему альтернативних способів вирішення спорів та конфліктів у сфері публічно-правових відносин. Особливо зауважується, що необхідність формування ефективного механізму вирішення спорів та конфліктів, у тому числі й у сфері публічно-правових відносин зумовлена потребою забезпечення стабільності вітчизняної правової системи. У той же час, якщо говорити про потребу формування такого механізму, який буде не лише швидко це роботи, але й реально розвантажувати офіційну судову систему, то він повинен бути представлений не якимось окремим сегментом, навіть і доволі поширеним та ефективним, а цілісною системою складових та сукупністю належно підготовлених до такої діяльності суб’єктів. Методика охоплює комплексний аналіз та узагальнення науково-теоретичного матеріалу, а також формулювання висновків. У ході дослідження використовуються такі методи, як : логічний, термінологічний, системний та ін.  Результати. Визнано, що можливість застосування альтернативних способів вирішення спорів та конфліктів, у тому числі й у сфері публічно-правових відносин, окрім іншого, зумовлена правом особи обирати різноманітні засоби захисту своїх порушених, невизнаних чи тих, що оспорюються прав і свобод. Саме у зв’язку із такою концептуальною побудовою, що базується на можливості обирати альтернативні способи та механізми, а не користуватися тими, що сформовані у межах монопольного відання держави, постає питання не просто про вибір, а про вибір широкого спектру альтернативних можливостей, що не можна досягти без залучення до такої посередницької діяльності різних суб’єктів, що за специфікою своєї діяльності дотичні до різноманітних сфер реалізації публічних та приватних інтересів та мають свої особливі професійні та компетенційні можливості. Наукова новизна. Встановлено, що при формуванні такої цілісної та максимально розгалуженої в конкретних об’єктивних реаліях системи необхідно таке. 1. Врахувати увесь комплекс сфер, у межах яких виникають публічно-правові спори та конфлікти та, які можуть потенційно та реально бути вирішені за допомогою використання альтернативних способів, методів та процедур. 2. Брати до уваги сутність та предмет самих конфліктів та публічно-правових спорів з метою вироблення найоптимальніших способів, адаптованих саме до специфіки таких спорів та конфліктів та з урахуванням всього їх розмаїття. 3. Зважати на апробовані соціальною практикою (у тому числі й на теренах інших держав) особливі варіативні моделі використання методів та прийомів, що можуть бути спрямованими та тягти за собою попередження, мінімізацію та вирішення спорів та конфліктів. 4. Ураховувати положення “м’якого права” при побудові широкого комплексу складових єдиної системи альтернативного вирішення спорів та конфліктів у сфері публічно-правових відносин. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій та правозастосовній діяльності під час вирішення спорів та конфліктів у публічно-правовій сфері альтернативними способами.

Ключові слова: альтернативні способи вирішення спорів та конфліктів у сфері публічно-правових відносин, публічно-правовий спір, врегулювання спору за участю судді, норми “м’якого права”.

1. Альтернативні способи вирішення цивільних спорів за законодавством України : навчальний посібник / Верба-Сидор О. Б., Воробель У. Б., Грабар Н. М., Дутко А. О., Юркевич Ю. М.; за ред. канд. юрид. наук, доц. О. Б. Верби-Сидор. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2021. 416 с
  2. Правова доктрина України: у 5 т. Х. : Право, 2013. Т. 3 : Доктрина приватного права України / Н. С. Кузнєцова, Є. О. Харитонов, Р. А. Майданик та ін.; за заг. ред. Н. С. Кузнєцової. 760 с.
  3. Духовна О. Врегулювання спору за участю судді: нові процесуальні можливості. Юридична газета online. 2022. № 22 (728). URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/sudova-praktika/vregulyuvannya-sporu-za-uchastyu-suddi-novi-procesualni-mozhlivosti.html
  4. Методичні рекомендації на тему: «Врегулювання спору за участю судді». Міністерство юстиції України Головне територіальне управління юстиції в Одеській області. URL: https://just.odessa.gov.ua/files/upload/files/Vrehuluvania%20sporu%20za%20ychasti%20sudy.pdf
  5. Медіація у професійній діяльності юриста: підручник / авт. кол.: Т. Білик, Р. Гаврилюк, І. Городиський [та ін.]; за ред. Н. Крестовської, Л. Романадзе. Одеса: Екологія, 2019. 456 с.
  6. COUNCIL OF EUROPE COMMITTEE OF MINISTERS Recommendation Rec(2001)9 of the Committee of Ministers to member states on alternatives to litigation between administrative authorities and private parties (Adopted by the Committee of Ministers on 5 September 2001 at the 762nd meeting of the Ministers’ Deputies). URL: https://rm.coe.int/16805e2b59