Випуск 16 (28)

Мовчан Р. О., Янівський В. М. Криміналізація умисного неподання декларації: pro at contra

Мета. Отримання науково обґрунтованої відповіді на питання про виправданість криміналізації такого діяння, як умисне неподання декларації, та формулювання на цій основі відповідних пропозицій щодо удосконалення кримінального законодавства. Для досягнення задекларованої мети була обрана відповідна методика, зокрема, використано філософські, загальнонаукові та конкретно-наукові методи. За результатами написання статті було зроблено висновок, що криміналізація умисного неподання декларації має визнаватися необґрунтованою. Наукова новизна полягає в тому, що було доведено, що ст. 366-3 Кримінального кодексу України має бути виключена. Практична значимість. Сформульовані висновки можуть бути використані у нормотворчій, правозастосовчій та науковій діяльності.

Ключові слова: кримінальна відповідальність, адміністративна відповідальність, юридична відповідальність, інформація, декларація, декларування, розмежування, злочин, кримінальне правопорушення, умисне неподання декларації, декларування недостовірної інформації, службова особа, службові кримінальні правопорушення, національна безпека.

1. Мовчан Р. О., Янівський В. М. Криміналізація діянь, передбачених статтями 366-2 та 366-3 Кримінального кодексу України: аналіз на предмет відповідності принципу суспільної небезпеки. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 7. С. 74–78.

2. Задоя К. П. Проблеми обґрунтованості рішення конституційного суду України щодо визнання неконституційною статті 366-1 Кримінального кодексу України. Знання європейського права. 2022. № 1. С. 99–104.

3. Попович В. П. Окремі проблеми встановлення кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації. URL: http://dspace.nau.edu.ua/handle/NAU/13445

4. Дудоров О. О., Мовчан Р. О., Сеник В. Г. Кваліфікація адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією (коментар судової практики). Київ : ВД «Дакор», 2020. 508 с.

5. Судовий розгляд справ про правопорушення, пов’язані з корупцією: практ. посіб. / кол. авт.; за ред. доктора юрид. наук, проф. О. М. Костенка. Київ: Національна академія прокуратури України, 2018. 346 с.

6. Волонець Д. Ф. Кримінальна відповідальність за декларування недостовірної інформації : дис. … канд. юрид. наук. Київ, 2021. 229 с.

7. Кримінальне право України. Загальна частина : підручник / А. А. Васильєв, Є. О. Гладкова, О. О. Житний та ін. ; за заг. ред. проф. О. М. Литвинова ; МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків, 2020. 428 с.

8. Михайленко Д. Г. Концепція кримінально-правової протидії корупційним злочинам в Україні : дис. … д-ра юрид. наук. Одеса, 2018. 505 с.

9. Міськів Д. М. Відповідальність за декларування недостовірної інформації у кримінальному праві України : дис. … докт. філософії. Львів, 2021. 291 с.

10. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / за ред. М. І. Мельника, М. І. Хавронюка. 10-те вид., переробл. та допов. Київ : ВД «Дакор», 2018. 1360 с.

11. Теслюк Я. О. Проблемні питання розмежування окремих правопорушень, пов’язаних із корупцією, та корупційних правопорушень. Соціально-правові студії. 2021. Вип. 4. С. 90–95.

12. Корупційні схеми: їх кримінально-правова кваліфікація і досудове розслідування / За ред. М. І. Хавронюка. Київ: Москаленко О. М., 2019. 464 с.

13. Дудоров О. О. Поняття злочину. Класифікація злочинів. Вісник Асоціації кримінального права України. 2013. № 1. С. 84–102.