Випуск 16 (28)

Острогляд О. В. Якість законопроектної діяльності та її вплив на кримінально-правову політику

Мета. Метою роботи є проаналізувати вплив законопроектної діяльності Верховної ради України на подальшу реалізацію кримінально-правової політики. Визначити сучасний стан дотримання народними депутатами вимог законодавчої техніки в галузі кримінального права України. Базою такого аналізу є офіційно розміщені на сайті парламенту законопроекти внесення змін до Кримінального кодексу України. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, системно-структурний, порівняльно-правовий та метод аналізу (при аналізі та порівнянні наявного законодавчого матеріалу з законопроектами). Результати. В процесі дослідження визнано, що питання відповідальності народних депутатів за їх законопроекту роботу в галузі кримінального права (і не тільки) потребують подальшого дослідження та вдосконалення правового регулювання. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що законопроектна робота в галузі кримінального права (елемент правотворчості, як форми реалізації кримінально-правової політики), як передумова належного правозастосування (як іншої форми реалізації кримінально-правової політики), потребує вдосконалення. Її реалізація на даному етапі вдосконалення кримінально-правого регулювання фактично є критичною. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій діяльності для розробки необхідних змін до чинного кримінального законодавства України, а також для продовження подальших теоретичних досліджень в цій сфері.

Ключові слова: правова політика, кримінально-правова політика, парламент, законотворчість, законопроект, Кримінальний кодекс, стаття.

1.         John Kenedi. Criminal Policy (Penal Policy) In The Effectiveness Of Law Enforcement In Indonesia. Multicultural Education. Volume 6, Issue 1, Winter 2020. pp. 68-74

2.         Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 р.: станом на 28.04.2023 р. / Верховна Рада України. URL : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

3.         Лащук Є.В. До питання про форми реалізації кримінально-правової політики. Вісник Верховного Суду України. 2016. № 1. С. 39-46. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvsu_2016_1_7

4.         Острогляд О.В. Закон як джерело кримінально-правої політики. Право та державне управління. 2022. № 4. С. 130-137