Випуск № 6(18)

Сворак С. Д. Державно-правовий устрій ЗУНР як феномен європейської історії

Мета. Метою дослідження є аналіз державотворчої діяльності лідерів ЗУНР, висвітлення процесу становлення та трансформації народовладного проєвропейського державного устрою на теренах Східної Галичини у ході національно-визвольної революції 1918-1923 рр. Методика. Методологічну основу статті формують ряд принципів та методів державно-правового дослідження серед яких превалюють історико-хронологічний, герменевтичний та функціональний за допомогою яких нам вдалося визначити вектор розвитку державно-правових інститутів ЗУНР. Серед спеціальних юридичних методів у роботі застосовувався порівняльно-правовий та формально-юридичний. Результати. Найсуттєвіші результати одержані нами особисто у результаті комплексного аналізу проблеми полягають у тому, що у статті вперше визначено процес формування державницьких інститутів ЗУНР у контексті європейського державотворення, вказано на феноменалізм процесів які відбувалися у Східній Галичині. Наукова новизна. Упублікації на основі глибинного аналізу державотворчих процесів у ЗУНР обґрунтовано висновок про національно визвольний характер революції, а процеси уконституювання ЗУНР носять виключно демократичний і народовладний характер. Практична значущість. Значення наукових результатів та висновків для теорії та практики державно-правових досліджень полягає у сприянні подальшого дослідження історії ЗУНР у цивілізаційно-правовому вимірі.

Ключові слова: національно-визвольна революція, державно-правовий апарат ЗУНР, державотворення, Кость Левицький, Державний секретаріат, Українська Національна рада.

1. V. K. Vynnychenko i bolshevyky. Volia (tyzhnevyk). T. 1. Ch. 5. Viden, 31 sichnia 1920. 240 s.
  2. Hrushevskyi M. S. Iliustrovana istoriia Ukrainy. K. : Nauk. dumka, 1992. 544 s.
  3. Zakhidno-Ukrainska Narodna Respublika 1918-1923. Uriady. Postati / uporiad. M. Lytvyn ta in. L., 2009. 348 s.
  4. Zakhidno-Ukrainska Narodna Respublika 1918–1923: Istoriia / Ker. avt. kol., vidp. red. prof. Oleksandr Karpenko. Ivano-Frankivsk, 2001.
  5. Krasivskyi O. Ya. Halychyna u pershii chverti KhKh st.: problemy polsko-ukrainskykh stosunkiv. Lviv : Vyd-vo LFUADU, 2000. 414 s.
  6. Kuhutiak M. Halychyna: storinky istorii. Ivano-Frankivsk, 1993. 200 s.
  7. Mizhnarodnie chytannia. Volia (tyzhnevyk). T. 1. Ch. 5. Viden, 31 sichnia 1920. 240 s.
  8. Ol. Kovalevskyi Pro polsko-ukrainski vidnosyny. Volia (tyzhnevyk). T. 1. Ch. 5. Viden, 31 sichnia 1920. 240 s.
  9. Prof. M. S. Hrushevskyi pro podii v Ukraini. Volia (tyzhnevyk). T. 1. Ch. 5. Viden, 31 sichnia 1920. 240 s.
  10. Respublika. Stanislaviv, 1919. 30 bereznia.
  11. Sokhotskyi I. Budivnychi novitnoi ukrainskoi derzhavnosty v Halychyni. Istorychni postati Halychyny KhIKh–KhKh st. / Naukove tovarystvo im. Shevchenka. Biblioteka ukrainoznavstva, Ch. 8. – Niu-York – Paryzh – Sidnei – Toronto, 1961. 247 s.
  12. Stanyslaviv u chasy Zakhidno-Ukrainskoi Narodnoi Respubliky. Dokumentalni svidchennia, spohady, oholoshennia, nakazy revoliutsiinoi doby / Uporiadkuvav Ivan Monolatii. Ivano-Frankivsk: Lileia-NV, 2008. 175 s.
  13. Ukraina. Volia (tyzhnevyk). T. 1. Ch. 5. Viden, 31 sichnia 1920. 240 s.