DOI: 10.33098/2078-6670.10.22.118-124 Маковій В. П. СПІВВІДНОШЕННЯ ПУБЛІЧНОГО ТА ПРИВАТНОГО ІНТЕРЕСУ У СФЕРІ НАДАННЯ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ ЗА ПРОГРАМОЮ МЕДИЧНИХ ГАРАНТІЙ

Мета. Метою роботи є визначити прояв публічного та приватного інтересу у сфері надання медичних послуг за програмою медичних гарантій, окреслити правовий механізм їх урівноваження, а також винайти місце у ньому договірних конструкцій. Методика. Методика включає комплексне дослідження наявного науково-теоретичного матеріалу та судової практики, як наслідок формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження були використані такі методи наукового пізнання: термінологічний, компаративний, логіко-семантичний, структурно-функціональний, системно-структурний, логіко-нормативний, діалектичний. Результати. Виокремлено публічний та приватний інтерес у змісті системі медичних послуг за програмою медичних гарантій. У механізмі правового регулювання таких суспільних відносин виділено адміністративно-правовий договір про медичне обслуговування населення та цивільно-правовий договір з надання медичних послуг. Розмежовано ці договори за правовою природою, лінгвістичними та правовими ознаками. Здійснено класифікацію обох різновидів договорів з проектуванням цивільно-правових підходів на адміністративно-правові відносини. Наукова новизна. Комплексно досліджено механізм правового регулювання правовідносин з надання медичних послуг з позиції гармонійного поєднання договірних конструкцій приватного та публічного права. Практична значимість. Результати даного дослідження можуть бути використаними у правотворчій та правозастосовній діяльності з приводу реалізації та удосконалення правового механізму надання медичних послуг, а також при організації післядипломної освіти медичних працівників у розрізі визначення правової природи медичних послуг у площині відповідної медичної реформи.

Ключові слова: адміністративний, цивільний, договір про медичне обслуговування населення, договір з надання медичних послуг, програма медичних гарантій.

1. Petrushka, O.V. (2017). Osoblyvosti funktsionuvannia modelei medychnoho strakhuvannia v ekonomichno rozvynutykh krainakh [Peculiarities of functioning of medical insurance models in economically developed countries]. Ekonomika i suspilstvo, 13, 1189-1192. (in Ukrainian).

2. Busel, V.T. (2005). Velykyi tlumachnyi slovnyk suchasnoi ukrainskoi movy (z dod. i dopov.) [Large explanatory dictionary of the modern Ukrainian language (with additions and appendices)]. Kyiv; Irpin: VTF “Perun”. (in Ukrainian).

3. Rishennia Konstytutsiinoho Sudu Ukrainy u spravi za konstytutsiinym podanniam 53 narodnykh deputativ Ukrainy shchodo ofitsiinoho tlumachennia polozhennia chastyny tretoi statti 49 Konstytutsii Ukrainy «u derzhavnykh i komunalnykh zakladakh okhorony zdorovia medychna dopomoha nadaietsia bezoplatno» (sprava pro bezoplatnu medychnu dopomohu) (2002, May, 29). [Judgment of the Constitutional Court of Ukraine in the case on the constitutional petition of 53 people’s deputies of Ukraine on the official interpretation of the third part of Article 49 of the Constitution of Ukraine “in state and municipal health care facilities medical care is provided free of charge” (case on free medical care)]. Ofitsiinyi visnyk Ukrainy. 2002. 23, 1132. (in Ukrainian).

4. Teremetskyi ,V.I., Knysh S.V. (2019) Rozmezhuvannia administratyvnykh i tsyvilnykh pravovidnosyn u sferi okhorony zdorovia v Ukraini [Separation of administrative and civil legal relations in the field of health care in Ukraine]. Pravo ta derzhavne upravlinnia, 2(35), (Vol. 2), 47-53. (in Ukrainian). https://doi.org/10.32840/pdu.2-2.7.

5. Gricenko, E. V., Sheveleva, N. A. (2007) Publichnye uslugi: pravovoe regulirovanie (rossijskij i zarubezhnyj opyt): sbornik [Public services: legal regulation (russian and foreign experience): collection]. Moskva: Volters Kluver. (in Russian).

6. Golіna, O.V. (2013) Pytannia klasyfikatsii dohovoriv z nadannia posluh u hospodarskii sferi [Issues of classification of contracts for the provision of services in the business sphere]. Uchenye zapiski Tavricheskogo nacional’nogo universiteta im. V.I. Vernadskogo. Serija «Juridicheskie nauki», 2-1, (Ch.1), (Vol 26 (65)), 324-331. (in Ukrainian).