DOI: 10.33098/2078-6670.10.22.32-38 Іваничук Р. А. ЗДІЙСНЕННЯ ФУНКЦІЙ ПРАВА В ПРОЦЕСІ ЙОГО РЕАЛІЗАЦІЇ

Іваничук Р. А. ЗДІЙСНЕННЯ ФУНКЦІЙ ПРАВА В ПРОЦЕСІ ЙОГО РЕАЛІЗАЦІЇ

Мета. В даній статті досліджено основні форми здійснення функцій права в контексті реалізації права. Методика. Методика включає в себе комплекс аналізу та узагальнення науково-теоретичного матеріалу. Для того, щоб отримати найбільш достовірні наукові результати, в процесі дослідження були використані загально-наукові, концептуальні та філософські підходи і в тому числі наступні методи: герменевтико-правовий, порівняльно-правовий та структурно-функціональний. Результати. Під час дослідження визнано, що реалізація права є механізмом втілення правових норм, які відповідають таким вимогам мети правового регулювання як формування у індивідів високого рівня правовірної поведінки, упорядкування суспільних відносин та зміцнення вимог законності і правопорядку. Реалізація права здійснюється у наступних формах: дотримання – це здійснення вимог заборонних правих норм, виконання – зобов’язуючих норм права та використання – уповноважуючих норм права. Що стосується суб’єктивної поведінки учасників реалізації правих норм, то вона може проявлятися як у активній формі (виконання, використання) так і у пасивному утриманні від неї (дотримання). Реалізація функцій права є засобам впливу права на поведінку учасників суспільних відносин, які проявляються у наступних формах: інформаційна; орієнтаційна та правового регулювання. Наукова новизна. Під час дослідження були встановлені та обґрунтовані основні форми здійснення функцій права та його реалізації, зокрема провівши порівняльний аналіз даних категорій в теоретичному та практичному аспектах визначено, що в основі їх здійснення закладений ефективний механізм втілення волі законодавця та держави щодо розвитку високого рівня правосвідомості громадян у громадянському суспільстві та концепції правової держави в Україні. Практична значимість. Результати, які були одержані під час дослідження можуть бути використані в правозастосовній діяльності та у науково-дослідній сфері.

Ключові слова: реалізація, норма права, реалізація права, реалізація функцій права, форми здійснення функцій права.

1. Abramov, A.I. (2006). Ponyatie realizatsii funktsiy prava: Sootnoshenie ponyatiy «realizatsiya prava» i «realizatsiya funktsiy prava» [The concept of implementation of the functions of law: The ratio of the concepts of “implementation of law” and “implementation of the functions of law”]. Jurisprudence, 3, 179–189. (in Russian)

2. Konstantinova, A.V. (2014). Forms of realization of functions of the right: PhD thesis abstract. Chelyabinsk. (in Russian)

3. Malikov, M. K. (1998). Gnoseologicheskie osnovyi realizatsii prava [Epistemological bases of realization of the right]. Ufa: Uch. Manual. Bashkir University Press. (in Russian)

4. Ozhegov, S.I. (1990). Slovar russkogo yazyika [Dictionary of the Russian language] / ed. N. Yu. Shvedova. M.

5. Rabinovich, P. M. (2001). Osnovy zahalnoi teorii prava ta derzhavy [Fundamentals of the general theory of law and the state]. K .: Attica. (in Ukrainian)

6. Radko, T. N. (1974). Metodologicheskie voprosyi poznaniya funktsiy prava [Methodological issues of knowledge of the functions of law]. Volgograd. (in Russian)

7. Radko, T.N. Tolstik, V.A. (1995). Funktsii prava [Functions of law]. N. Novgorod. (in Russian)

8. Skakun,O.F. (2000). Teoriya gosudarstva i prava [The theory of state and law]. H.: Konsum. (in Russian)