DOI: 10.33098/2078-6670.10.22.39-48 Ілин Л. М. ПРАВОВІ ПОГЛЯДИ Є. ОЛЕСНИЦЬКОГО

Ілин Л. М. ПРАВОВІ ПОГЛЯДИ Є. ОЛЕСНИЦЬКОГО

Мета. Метою дослідження є аналіз правових і державницьких поглядів Є.Олесницького, зокрема його оцінка норм імперського законодавства, а також практична діяльність, як адвоката та одного з ініціаторів кооперативного руху Галичини початку ХХ ст. Методика. Методологічну основу дослідження склав комплекс загальнонаукових, спеціальнонаукових і філософських методів, а також принципи історизму. Ключовим був біографічний метод та компаративіський підхід, які дозволили розкрити особливості становлення правових поглядів Є.Олесницького. Результати. Встановлено, що крізь призму аналізу політичних і правових поглядів Є.Олесницького можна не тільки прослідкувати рівень правової культури, соціальну і політичну активність населення Галичини, а й визначити практичний зміст імперського законодавства. Прослідковується вплив І.Франка і загалом соціалістичних ідей на правові погляди Є.Олесницького, який виступивши одним із засновників «Часопис правнича», активно аналізував імперське крайове законодавство на предмет доцільності, раціональності та відповідності суспільним інтересам. Ця робота була ключовою у підвищенні рівня правової культури населення, а після 1891 р. була доповнена адвокатською діяльністю Є.Олесницького. З поміж крайового законодавства, особливу увагу правника привертало право пропінації, яке наділяло великих землевласників монопольним правом на виробництво та реалізацію алкоголю. Після 1901 р. Є.Олесницький зосередив увагу довкола розгортання і популяризації у Галичині кооперативного руху, в тому числі правовому захисту виробників та реалізаторів сільськогосподарської продукції. Наукова новизна. Визначено напрямки професійних і фахових інтересів Є.Олесницького у сфері господарського та фінансового права Австро-Угорщини, адвокатської діяльності та організації кооперативного руху Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: Є.Олесницький, законодавство, правова думка, законодавство Австро-Угорщини, право провінції, адвокатська діяльність.

1.     Hnatiuk, M. Vzaiemyny na tli epokhy Ivan Franko ta Yevhen Olesnytskyi. Retrieved from: http://lib.if.ua/franko/1310571370.html. (in Ukrainian)

2.    Hutsal, P. (2008). Olesnytskyi Yevhen Hryhorovych (5.03.1860–26.10.1917) [Olesnytsky Yevhen Hryhorovych (March 5, 1860 – October 26, 1917)]. Ukrainski pravnyky Ternopilskoho kraiu : biohr. dovid., 115–116. (in Ukrainian)

3.    Istoriia stanovlennia mistsevoho samovriaduvannia v Ukraini [History of formation of local self-government in Ukraine]. Retrieved from: http://studies.in.ua/ms_seminar/467-storya-stanovlennya-mscevogo-samovryaduvannya-v-ukrayin.html. (in Ukrainian)

4.    Kondratiuk, S. (2010). Mistseve samovriaduvannia na zakhidnoukrainskykh zemliakh yak dzherelo ukrainskoho parlamentaryzmu: istoryko-pravovyi aspekt [Local self-government in Western Ukraine as a source of Ukrainian parliamentarism: historical and legal aspect]. Visnyk Akademii upravlinnia MVS, 2 (14). S. 89-99.  (in Ukrainian)