DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.8-15. Височанська Н. В. Співвідношення поняття «державна політика» з іншими поняттями теорії держави та права

Мета. Метою роботи є аналізпоняття «державна політика», як порівняно нового поняття загальнотеоретичної юридичної науки,тавстановлення його співвідношення з іншими, більш традиційними, поняттями теорії держави та права, такими як: «державна влада», «державна діяльність», «державне регулювання», «державне управління». Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: порівняльний, термінологічний, функціональний, історичний, структурний. Результати. В процесі дослідженняз’ясовано,  що поняття «державна політика» є пізнавальним інструментом поглиблення людських знань про державну політику як складний, багатогранний соціальний феномен.Теорія держави та права на сучасному етапі свого розвитку намагається розширити горизонт наукового пізнання державно-правових явищ, охопити науковою картиною державно-правового світу нові загальні державно-правові категорії, серед яких одне з важливих місць має посісти поняття «державна політика». У поняттєво-категоріальному апараті теорії держави та права його визначають шляхом співвідношення останнього з іншими поняттями загальнотеоретичної юридичної науки, характеризуючи зв’язок і залежність державної політики з державною владою, державною діяльністю, державним регулюванням, державним управлінням. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що надаючи характеристику взаємного відношення, зв’язку і залежності державної політики з державною владою, державною діяльністю, державним регулюванням, державним управлінням ми дійшли до висновку,  що деякі з цих категорій (державна влада, державна діяльність) є первинними, вихідними або родовими стосовно державної політики, інші – перебувають у відношенні перетину, часткового збігу (державне регулювання), решта – охоплюються обсягом поняття державної політики (державне управління). Державна політика входить до такого схематичного поняттєвого ряду: державна влада – державна діяльність – державна політика – державне регулювання – державне управління. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у  науково-дослідній діяльності – для покращення наукового забезпечення державної політики, активізації її теоретико-правових, галузевих і міждисциплінарних досліджень; освітньому процесі – для підготовки навчальних і навчально-методичних матеріалів та використання під час викладання теорії держави та права, конституційного, адміністративного права, політології, державного управління, а також інших соціально-гуманітарних дисциплін.

Ключові слова: державна політика, державна влада, державне регулювання, державна діяльність, державне управління.

1. Voloshchuk, A.M. (2002). Kontseptualni pidkhody do vyznachennya zmistu poniattya derzhavnoho upravlinnya. [Coceptual approaches to determination of the content of the concept of state administration. State and law]. Derzhava i pravo, 17, 185-192. (in Ukrainian)
  2. Lytvyn, V.M. (Ed.). (2004). Zakonotvorcha diyalnist: Slovnyk terminiv i poniat  [Legislation: dictionary of terms and notions]. Kyiv: Parlam vydavnytstvo. (in Ukrainian)
  3. Boshytskyi, Yu.L. (Ed.). (2012). Mala entsyklopediya teoriyi derzhavy ta prava[Little encyclopedia of the theory of state and law]. Kyiv: Kondor. (in Ukrainian)
  4. Makovetskyi, A.M., Kambur, A.V. (2007). Ponyatiynyi-kategorialnyi aparat sotsiologiyi: navch. posib [Framework of concepts and categories in sociology: Study guide]. Chernivtsi. (in Ukrainian)