DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.16-22. Ілин Л. М. Галицько-Волинська держава: етимологія поняття, органи влади та їх статус

Мета. Метою дослідження є встановлення достовірності і правових підстав застосування по відношенню до державного утворення, що існувало на теренах Галичини і Волині у ХІІ – ХІІІ ст. назв князівство чи королівство. Методика. Методологічну основу дослідження склав комплекс загальнонаукових, спеціальнонаукових і філософських методів, а також принципи історизму та об’єктивності. Ключовим став метод т історичної ретроспективи та компаративіський підхід, які дозволили визначити особливості та етимологію понять «держава», «королівство», «князівство». Результати. Встановлено, що наявні в українській історико-правовій науці підходи до назви державного утворення, що існувало на теренах Галичини і Волині у ХІІ-ХІV ст. – «князівство», «королівство», «держава», є свідченням того, що ця проблематика є малодослідженою і потребує детальної уваги науковців. По-перше, доцільно впорядкувати, як саму термінологію так і підходи до розуміння ключового етапу національного державотворення. Констатовано, що усталена практика одночасного і паралельного застосування понять Галицько-Волинське князівство, Галицько-Волинська держава і навіть Королівство Руське, не опирається на існуючі правові, політичні та історичні обставини. Їх застосування відбувається, як правило у вигляді синонімів, що є не зовсім правильно з наукової точки зору. При цьому, владні титули «короля» і «князя» є рівнозначними, а їх формальною відмінністю є символ влади – корона, адже достовірних відомостей про схожий елемент влади на Русі немає. Наукова новизна. Дається аналіз етимологічних і наукових підходів до понять «Галицько-Волинське князівство», «Галицько-Волинська держава» і «Королівство Руське», визначаються правові підстави застосування кожного з них. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: князівство, королівство, Галицько-Волинська держава, Королівство Руське, правові підстави.

1.            Voitovych, L. (2011). Halytsko-volynski etiudy [Galician-Volyn sketches]. Bila Tserkva: Vyd. Pshonkivskyi O.V., 480 s. (in Ukrainian).

2.           Holobutskyi, P.V. (2007). Kniaz [Prince]. Entsyklopediia istorii Ukrainy: Vol. 4: Ka–Kom. K.: V-vo «Naukova dumka», 528 p. Retrived from: http://www.history.org.ua/?termin=Knyaz. (in Ukrainian)

3.           Hrushevskyi, M. S. (1991). Istoriia Ukrainy-Rusy [History of Ukraine-Russia]. (Vol. 1). Kyiv,  LXXVI, [8], 648 p. (in Ukrainian)

4.           Isaievych, Ya. D. (2008). Entsyklopediia istorii Ukrainy [Encyclopedia of the History of Ukraine]. (Vol. 5).: Kon–Kiu. K.: V-vo «Naukova dumka», 568 p. Retrived from: http://www.history.org.ua/?termin=Korolivstvo_Rus. (in Ukrainian)

5.           Kljuchevskij, V. O. (1957). Sochinenija [Essays]. (Vol. 3). M. 414 p. (in Russian)