DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.171-180. Острогляд О. В. Кримінально-правове регулювання в професійній діяльності журналіста

Мета. Метою роботи є визначити окремі аспекти кримінально-правового регулювання професійної діяльності журналіста. Вказати на елементи такого регулювання. Провести розмежування захисту професійної діяльності журналіста та його особи, як представника суспільства, що виконує особливу роль. Проаналізувати окремі особливості захисту професійної діяльності журналіста в країнах, які мають частину спільної історії з Україною. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, логіко-семантичний, системно-структурний, логіко-нормативний, порівняльно-правовий. Результати: в процесі проведеного дослідження визначено, що професійна діяльність журналіста має достатній захист кримінальним законодавством. Що ж стосується захисту особи журналіста, то його можна визнати надлишковим, на що також вказує поверхневий аналіз кримінального законодавства окремих зарубіжних країн. На основі порівняльного дослідження визначено, що проєкт Кримінального кодексу України усуває окремі проблеми надлишкового кримінально-правового захисту особистості журналіста. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що елементи захисту професійної діяльності журналіста та його особи можна поділити на умовні три групи: 1) захист професійної діяльності, 2) захист особи журналіста та його прав, 3) деякі імунітети професійної діяльності, тобто невизнання кримінальним правопорушенням певних дій журналіста. Стосовно ж кримінальних правопорушень, до вчинення яких може бути причетний журналіст, то тут умовним поділом може служити – правопорушення, що пов’язані з професійною діяльністю та правопорушення, що не пов’язані з такою. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані в правотворчій діяльності для вдосконалення норм чинного законодавства що передбачає захист професійної діяльності журналіста, а також для подальшого наукового дослідження проблематики захисту журналіста та його професійної діяльності в Україні.

Ключові слова: журналіст, професійна діяльність, четверта гілка влади, засоби масової інформації, преса, кримінально-правовий захист.

1.     Menchynskoho, V. L. (Ed.).(2016).  Kryminalnyi kodeks Azerbaidzhanskoi Respubliky, Kryminalnyi kodeks Respubliky Kazakhstan [Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, Criminal Code of the Republic of Kazakhstan]. K.: OVK. 490 p. (in Ukrainian)

2.    Menchynskoho, V. L. (Ed.). (2016). Kryminalnyi kodeks Respubliky Bilorus, Kryminalnyi kodeks Respubliky Moldova [Criminal Code of the Republic of Belarus, Criminal Code of the Republic of Moldova]. K.: OVK. 462 p. (in Ukrainian)

3.    Criminal codex of Ukraine (2021, March 28). Retrived from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text (in Ukrainian)

4.    Mytrofanov, I. I., Streltsov, Ye. L., Streltsova, Ye. L. (Ed). (2017). Kryminalno-pravove zabezpechennia okhorony profesiinoi diialnosti zhurnalista: monohrafiia [Criminal-legal maintenance of protection of professional activity of the journalist: monograph]. Odesa : Vydavnytstvo «Feniks». 304 p. (in Ukrainian)