DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.181-188. Репецький С. П. Кримінальні правопорушення терористичного спрямування в кримінальному законодавстві зарубіжних країн

Мета. Метою роботи є дослідження кримінальних правопорушень терористичного спрямування у кримінальному законодавстві зарубіжних країн та окреслення меж використання його позитивних надбань. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: порівняльно-правовий, логіко-граматичний, системно-структурний, моделювання. Результати. В процесі дослідження визнано, що в кримінальному законодавстві зарубіжних країн відсутній єдиний підхід до означення кримінальних правопорушень терористичного спрямування. У більшості європейських країн притягнення до відповідальності передбачена не лише в кримінальному кодексі, а й в спеціальних законах, присвячених протидії цьому явищу. При цьому, підвищена увага приділяється боротьбі з фінансуванням тероризму та підбурюванням до тероризму. Також примітним є віднесення до тероризму значної кількості протиправних діянь, які без терористичної мети становлять самостійні склади кримінальних правопорушень (вбивство, нанесення тілесних ушкоджень, безпорядки, розбій, пошкодження важливих для суспільства споруд, викрадення людей, тощо). Наукова новизна. В процесі дослідження науково обґрунтовано поділяти законодавство про відповідальність за кримінальні правопорушення терористичного спрямування на три моделі: 1) комплексну (поєднання кримінально-правового і спеціально визначеного для протидії тероризму законодавства); 2) кримінально-правову; 3) кримінологічну, при якій протидія тероризму відображена лише у спеціалізованих законодавчих актах. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій діяльності при подальшому вдосконаленні національного кримінального законодавства щодо кримінальних правопорушень терористичного спрямовання, а також у навчальному процесі під час викладання і вивчення навчальних дисциплін «Особлива частина кримінального права України» та «Кримінологія».

Ключові слова: тероризм, терористичний акт, кримінальні правопорушення терористичного спрямування, кримінальне законодавство зарубіжних країн, запобігання тероризму.

1.     Statistical information on the state of crime and the results of prosecutorial and investigative activities. Retrived from:  https://old.gp.gov.ua/ua/stst2011.html?dir_id=114140&libid=100820 (in Ukrainian)

2.    Khavroniuk, M. I. (2006). Kryminalne zakonodavstvo Ukrainy ta inshykh derzhav kontynentalnoi Yevropy: porivnialnyi analiz, problemy harmonizatsii: monohrafiia [The Criminal Legislation of Ukraine and other Continental Countries of Europe: comparative analysis, harmonization issues]. K.: Yuryskonsult. 1048 p. (in Ukrainian)

3.    Holovko, L. V., Krylova, N. E. (Ed.). (2002). Ugolovnyj kodeks Francii [French Criminal Code]. SPb. : Yuryd. tsentr Press. 650 p. (in Russian)

4.    Lukashov, A. Y., Kuznetsova, N. F. (Ed.). (2001). Uholovnyi kodeks Respublyky Polsha [Criminal Code of the Republic of Poland]. SPb.: Yuryd. tsentr Press. 234 p. (in Russian)