DOI: 10.33098/2078-6670.2021.12.24.49-56 Зварич Р. В., Гривнак Б. Л. Динаміка регулятивної функції українського права в контексті європейської та міжнародної правової гармонізації

Мета. Мета роботи полягає у комплексному теоретико-правовому аналізі основних проблем процесу динаміки  регулятивної функції українського права в контексті європейської інтеграції та міжнародної правової гармонізації. Методика. При проведенні дослідження використано наступні теоретичні методи наукового пізнання: метод наукового аналізу; системно-структурний; історико-правовий; аксіологічний; порівняльно-правовий; формально-юридичний та метод узагальнення. Результати. В науковій статті висвітлено процес трансформації регулятивної функції сучасного українського права у контексті його зближення з правом ЄС та міжнародним правом. В процесі дослідження доведено, що у питаннях євроінтеграційного курсу провідна роль належить принципам реалізації регулятивної функції та регулятивного впливу. Зокрема, втілення принципу примату міжнародного права є для України певною політико-правовою гарантією стабільних відносин з країнами Європи і світу, а також правовим засобом захисту її законних інтересів. На основі головного принципу пріоритету норм міжнародного права повинні розвиватися такі похідні принципи взаємодії правових систем Ради Європи та України, як: а) принцип верховенства права; б) принцип взаємопов’язаності та взаємодоповнюваності права Ради Європи та України; в) принципи співробітництва, добросовісного виконання зобов’язань перед Радою Європи та принцип взаємного захисту прав людини. Наукова новизна. За результатами дослідження встановлено, що регулятивна функція права, незважаючи на звуження сфери її застосування на внутрідержавному рівні та у рамках національних правових систем, отримала розширення сфери застосування на міжнародно-правовому та європейському рівнях, а особливо – на рівні права Європейського Союзу. При цьому, в останньому випадку вона найтісніше взаємодіє з інтегративною функцією. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути корисні для подальших загальнотеоретичних і прикладних досліджень проблем динаміки регулятивної функції українського права в контексті європейської та міжнародної правової гармонізації.

Ключові слова: регулятивна функція права,інтеграція, гармонізація,правова система України, право Європейського Союзу, міжнародне право.

1. Bratsuk, I. Z. (2011). Implementation of European Union law in the national legal systems of member states: PhD thesis abstract. H. 22 p. (in Ukrainian)

2. Gaverdovsky, A. S. (1980). Implementacija norm mezhdunarodnogo prava [Implementation of international law]. K.: Higher school, 318 p. (in Russian)

3. On International Treaties of Ukraine: Law of Ukraine. Vidomosti Verkhovnoyi  Rady Ukrayiny. 2004, 50, Art. 540. (in Ukrainian)

4. Karpachova, N. I. (2010). Stan dotrymannia Ukrainoiu yevropeiskykh standartiv z prav i svobod liudyny: Spetsialna dopovid Upovnovazhenoho Verkhovnoi Rady Ukrainy z prav liudyny z nahody 60-richchia Konventsii pro zakhyst prav liudyny i osnovopolozhnykh svobod [State of Ukraine’s compliance with European standards of human rights and freedoms: Special report of the Commissioner for Human Rights of the Verkhovna Rada of Ukraine on the occasion of the 60th anniversary of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms]. K., 194 p. (in Ukrainian)