Випуск журналу №13(25)

DOI: 10.33098/2078-6670.2022.13.25.158-164 Боцюрко В.І., Луцький Р.П., Касіянчук В.Д., Луцька М.П. ЗАКОНОДАВЧА ОСНОВА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ВИРОБНИЦТВА ТА ВИКОРИСТАННЯ ІНУЛІНУ В НАШІЙ ДЕРЖАВІ

Мета дослідження полягає у проведенні аналізу чинного законодавства у сфері виробництва і використання інуліну, а також у встановленні правових механізмів удосконалення засадничих основ позитивного права в практичній площині виробничого процесу. Методика. Задля досягнення поставленої мети проводиликомплексний аналіз наявної інформації стосовно аналізованої проблеми і сформували на їхній основі висновки та пропозиції. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: діалектичний, системно-структурний, термінологічний, системно-функціональний, історичний, нормативно-догматичний, метод узагальнення. Результати. У результаті проведених досліджень встановлено лікувально-профілактичні властивості інуліну, а також проведено аналіз сучасних технологічних методів його виробництва. Наукова новизна. Вперше здійснено систематизування та узагальнення рівнів правового регулювання у сфері виробництва і використання інуліну, зокрема в контексті застосування цього продукту як сировини для виробництва продукції функціонального харчування з метою зміцнення імунної системи і ефективної боротьби з різного роду захворюваннями. Практична значимість. Результати досліджень можуть бути використані в правотворчій і правозахисній діяльності з питань організації виробництва і використання інуліну для приготування продукції функціонального харчування і в медичній практиці.

Ключові слова: правове регулювання, позитивне право, природо ресурсне право, аграрне право, флористичне право, екологічне право, мікроелементи, вітаміни, стандарти, сертифікація, імуностимулювання,  лікувальна профілактика.

1. Botsiurko, V.I., Kasiianchuk, V.D. (2020). Likuvalno-ozdorovchi produkty z topinambura i yikh vykorystannia v medychnii praktytsi [Therapeutic-recreational jerusalem artichoke products and their use in medical practice]. Halytskyi medychnyi visnyk. Arkhiv klinichnoi medytsyny, 2,  pp.43-45. (in Ukrainian)

2. Kasiianchuk, V.D. (2018). Novi tekhnolohii vyrobnytstva produktsii likuvalno-profilaktychnoho pryznachennia [New technologies for the production of therapeutic and prophylactic products]. II Mizhnarodna konferentsiia zastosuvannia tekhnolohii, shcho zakhyshchaiut zdorovia ta zhyttia liudyny (na prykladi m. Lvova) (30-31 travnia 2018 r.). Avaliable at: http://urbanhealth.com.ua (in Ukrainian)

3. Leontev, V.N., Tytok, V.V.et al. (2014). Inulin iz topinambura: Biosintez, struktura, svojstva, primenenie [Jerusalem artichoke inulin: Biosynthesis, structure, properties, application]. Trudy BGU, 9, part. 1, pp.180-185. (in Russian)

4. Krivoruk, V.M., Kalinnik, K.A., Shults, M.O. (2015). Fizyko-khimichni i funktsionaln-tekhnolohichni vlastyvosti inulinu z topinamburu [Phhysico-chemical and functional-technological properties of inulin from artichoke]. Molodyi vchenyi, 12(27), pp. 52-54. (in Ukrainian)

5. Topinambur. Avaliable at: ru.wikipedia.org.wiki/ topinambur. (in Ukrainian)

6. Kasiianchuk, V. D. Kasiianchuk, M.V. Sposib vyrobnytstva poroshkopodibnykh fruktovo-yahidnykh, ovochevykh i hrybnykh napivfabrykativ i /abo sukho produktiv. [Method for production of powdered fruit and berry, vegetable and mushroom semi-finished products and / or dry products]. Utility model patent № 95646. Registered in the state register of utility model patents of Ukraine on December 25, 2014. (in Ukrainian)

7. On flora: Law of Ukraine (1999, April 9). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 1999, 22-23, St.198.

8. On medicines: Law of Ukraine (1996, April 04). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 1996, 22, st. 86. (in Ukrainian)