Випуск журналу №13(25)

DOI: 10.33098/2078-6670.2022.13.25.165-171 Кармаза О.О. МОДИФІКАЦІЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПРАВ В НОТАРІАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ УКРАІНИ В УМОВАХ ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

Мета дослідження аналіз особливостей захисту прав громадян та юридичних осіб в нотаріальному процесі під час дії воєнного стану на території України.  Методика. Методологічною основою дослідження є філософсько-правові засади пізнання соціальних явищ, зокрема тих, що стосуються охорони та захисту прав осіб (громадян та юридичних осіб) у нотаріальному процесі. Зокрема, застосовано діалектичний, системно-структурний, нормативно-логічний, соціологічний, порівняльно-правовий методи пізнання. За результатами проведеного дослідження запропоновано удосконалення норм нотаріального законодавства України. Результати. У статті проаналізовано законодавче регулювання нотаріальних відносин під час дії воєнного стану в Україні. Досліджено та розкрито зміст поняття «охорона та захист прав осіб в нотаріальному процесу». Пропонується в теорії нотаріального процесу використовувати нові терміни, а саме: «нотаріальний процес, ускладнений дією воєнного стану», «нотаріальне провадження, ускладнене дією воєнного стану», «нотаріальна дія, ускладнена правовими режимом воєнного стану». Доведено, що механізм забезпечення прав у нотаріальному процесі, який ускладнено дією воєнного стану, має особливості, визначені Конституцією та Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Розкрито проблеми нотаріальних проваджень, які виникли через агресію Російської Федерації на території України. Враховуючи збройну агресію Російської Федерації на території України, введення в Україні військового стану запропоновано концепцію територіального поділу вчинення нотаріальних дій. Запропоновано авторське бачення модифікації (зміни) прав на захист у нотаріальному процесі. Наукова новизна. Це перше наукове дослідження нотаріально-процесуальних відносин, які виникають у зв’язку із охороною і захистом прав та інтересів фізичних осіб, юридичних осіб в нотаріальному процесі, обтяженого правовим режимом воєнного стану на території України. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані в подальших наукових статтях, в навчальному процесі, а також суб’єктами законодавчої ініціативи.

Ключові слова: нотаріальна дія, збройна агресія Росії на території України, цивілістичний процес, захист прав громадян, охорона права громадян.

1. The legislative acts of Ukraine used in this study are posted on the Official Web Portal of the Verkhovna Rada of Ukraine. Legislation of Ukraine. Avaliable at https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/index (in Ukrainian)

2. Karmaza, O. O. (2013). Kontseptsii okhorony ta zakhystu zhytlovykh prav v Ukraini: materialnyi ta protsesualnyi aspekty: monohrafiia [Concept of protection and the guard of housing rights in ukraine: substantive and procedural aspects: monograp]. Myronivka: Vydavnytstvo PrAT «Myronivska drukarnia»,  pp. 142-143, 153. (in Ukrainian)

3. Lutska, H. V. (2020). Okhorona ta zakhyst tsyvilnykh prav hromadian u zviazku z tymchasovoiu okupatsiieiu chastyny terytorii Ukrainy: monohrafiia [Protection and defense of civil rights of citizens in connection with the temporary occupation of part of the territory of Ukraine: a monograph]. Kyiv: “Vydavnytstvo Liudmyla”,  204 p. (in Ukrainian)