Випуск журналу №13(25)

DOI: 10.33098/2078-6670.2022.13.25.45-53 Зварич Р.В. ПРОБЛЕМИ ЕФЕКТИВНОСТІ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ В КОНТЕКСТІ ЮРИДИЧНОГО ЗАКРІПЛЕННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ РЕГУЛЯТИВНОЇ ФУНКЦІЇ ПРАВА В УКРАЇНІ

Мета. Метою  роботи є комплексний теоретико-правовий аналіз основних проблемних аспектів правового регулювання суспільних відносин, які стосуються юридичного закріплення та реалізації регулятивної функції права в  правовій системі України.Методика. При проведенні дослідження використано наступні теоретичні методи наукового пізнання: метод наукового аналізу; системно-структурний; історико-правовий; аксіологічний; порівняльно-правовий; формально-юридичний та метод узагальнення. Результати. В науковій статті висвітлено основні проблеми та шляхи їх подолання, які визначають  стан  ефективності правового регулювання суспільних відносин  шляхом юридичного закріплення та реалізації регулятивної функції права в Україні.В процесі дослідження доведено, що сучасні реалії потребують не тільки активізації правової діяльності у різних напрямках, але й наукового та практичного виявлення оптимального стану правового регулювання визначення меж можливості застосування тих чи інших форм правового регулювання, наукового пошуку оптимального співвідношення цих форм, насамперед особливостей функціонування права у сучасних умовах, а особливо – його провідної функції – регулятивної. Важливою проблемою, яку необхідно нагально вирішувати є забезпечення успішної взаємодії державного регулювання та суспільного саморегулювання, що здійснюватиметься завдяки співпраці державних органів та інститутів громадянського суспільства. Це можливо втілити шляхом створення та реалізації принципів соціальної держави, які передбачають розширення соціальної бази правотворчості та посилення довіри народу до владних структур. За посередництвом регулятивної функції права повинна забезпечуватись соціально-позитивна самореалізація особистості її здібностей, умінь та навиків. Наукова новизна. За результатами дослідження встановлено, що право регулюючи суспільні відносини, а отже – й реалізуючи свою регулятивну функцію, тим самим визначає і те, яким чином діє держава, як організовується і функціонує система державної влади, як взаємодіють різні органи державної влади, якою є їх компетенція і якими є їх повноваження. На практиці це означає, що саме в процесі правового регулювання діяльності держави визначаються її основні функції. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути корисні для подальших загальнотеоретичних і прикладних досліджень сучасних проблем ефективності правового регулювання в контексті  юридичного закріплення та реалізації регулятивної функції права в Україні.

Ключові слова: право, правове регулювання, функції права, регулятивна функція права, правова система України.

1. Antoshina, I. (2014). Traditsionnyye i netraditsionnyye funktsii ukrainskogo prava [Traditional and non-traditional functions of Ukrainian law]. Yuridichniy vіsnik, 2, pp. 21-28. (in Russian)

2. Bobylev, A. I. (1999). Mekhanizm pravovogo vozdeystviya na obshchestvennyye otnosheniya [The mechanism of legal influence on public relations]. Gosudarstvo i pravo, 5, pp. 104-109. (in Russian)

3. Drobotov, S. A. (2010). Rehuliatyvna funktsiia prava u pravovii derzhavi: poniattia i oznaky. Derzhava i pravo: zb. nauk.prats. Yurydychni i politychni nauky. K.: In-t derzhavy i prava im. V. M. Koretskoho NAN Ukrainy, 59, pp. 48-54. (in Ukrainian)

4. Kovalskyi, V. S. (2009). Funktsii prava: poniattia, dzherela, dynamika [Functions of law: understanding, dzherela, dynamics]. Teoriia praktyka intelektualnoi vlasnosti. K.: Nauko-doslidnyi instytut intelektualnoi vlasnosti. Akademii pravovykh nauk Ukrainy, 2, pp. 3-10. (in Ukrainian)