Без категорії

DOI: 10.33098/2078-6670.2019.7.19.16-25 Гуменюк Т. І. Порівняльно-правове дослідження конституціоналізму України, Франції Та Німеччини

Мета. Метою даної наукової статті є компаративне дослідження українського, французького та німецького конституціоналізму. Методика. В основу дослідження покладено цілу низку методів. Системно-структурний та системно-функціональний методи лягли в основу дослідження структури основних конституційних інституцій українського та зарубіжного конституціоналізму та форм взаємодії між ними. Конкретно-історичний та історико-правовий методи використані при дослідженні ґенези українського, французького та німецького конституціоналізму. Порівняльно-правовий метод застосований при здійсненні їх порівняльного аналізу. Метод узагальнення ліг в основу формування авторських висновків. Результати: на авторське переконання, український конституціоналізм потребує удосконалення у частині ефективної взаємодії між парламентом, урядом та президентом з урахуванням досвіду французького конституціоналізму, а також між парламентом та урядом за зразком німецького конституціоналізму. Наукова новизна: полягає у тому, що автором на основі проведеного дослідження удосконалено модель взаємодії між гілками України на базі досвіду французького та німецького конституціоналізму. Крім того, отримало подальший розвиток вчення про поглиблення взаємодії між центральними та місцевими органами державної влади. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у процесі проведення наступних етапів конституційної реформи в Україні, а також як науково-теоретична база для подальших наукових дослідженьКлючові слова:порівняльне правознавство, конституція, конституціоналізм, український конституціоналізм, французький конституціоналізм, німецький конституціоналізм, конституційна модель, конституційна реформа.

1. Bysaha,Yu.M., Bielov D.M. (2008), Political and legal analysis of the contents of the constitution. Forum of law, available at http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.htm_2008_3_8 (In Ukrainian).
  2. Bielov D.M. (2013), Constitutionalism as a theoretical and legal category: selectedaspects, Scientific Bulletin of Uzhgorod National University, Series: Law, ch.edit.Yu.M. Bysaha, Uzhhorod, Publishing House «Helvetika» (In Ukrainian).
  3. Boryslavska O.M. (2018), The European model of constitutionalism: formation, current state, trends of development,Doctor’s thesis, 12.00.02 / O.M. Boryslavska; YaroslavMudryi National Law University, Kharkiv (In Ukrainian).
  4. Boryslavska O.M. (2015), Pan-European constitutional values as the basis of the European model of constitutionalism, Journal of the Kyiv University(In Ukrainian).
  5. Boryslavskyi L. (2014), The Constitution of Ukraine: its implementation and methods of improvement, Bulletin of the Constitutional Court of Ukraine(In Ukrainian).
  6. Dmytryk A.B. (2018), The essence of the Constitution as a manifestation of the constituent power of the Ukrainian people in the context of constitutionalism, Modern constitutionalism: the problems of theory and practice: materials of the scientific seminar, June 22, 2018 (In Ukrainian).
  7. Zabokrytskyi I.I. (2014), Primacy of EU law and the supremacy of the Constitution: resolving parity issues at the judicial level (on the example of the FRG and Italy), Relevant problems of state and law (In Ukrainian).
  8. Ilkov O. (2016), The Venice Commission and Ukraine: the Ukrainian way to democracy through law, Journal Parliament (In Ukrainian)
  9. The Constitution of the French Republic (2018), with the foreword of VolodymyrShapoval (In Ukrainian)
  10. Rechytskyi V. Simple values of constitutionalism, available at https://krytyka.com/ua/articles (In Ukrainian).
  11. Skrypniuk V.M. (2017), Contemporary constitutional process and the problem of improving the organization of state power, Theory and practice of constitutionalism: Ukrainian and foreign experience: Materials of the third scientific and practical conference, Lviv, May 19, 2017 (In Ukrainian).
  12. Shamrai V. (2018), Transnational (global) constitutionalism as an objective phenomenon of modern legal reality, Entrepreneurship, economy and law, Kyiv(In Ukrainian).
  13. Shapoval V., Kornieiev A. (2011), The history of the constitutional codification of the modern Ukrainian state, Bulletin of the Central election commission(In Ukrainian).