DOI: 10.33098/2078-6670.2019.7.19. 165-173 Острогляд О. В. КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА КЕРУВАННЯ ТРАНСПОРТНИМ ЗАСОБОМ В СТАНІ СП’ЯНІННЯ: ВПРОВАДЖЕННЯ ТА ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД

Мета. Метою роботи є розглянути новели кримінального законодавства, що передбачають криміналізацію керування транспортним засобом в стані сп’яніння. Порівняти суворість відповідальності як згідно чинних норм, впроваджених та подібних норм окремих зарубіжних країн. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, логіко-семантичний, системно-структурний, логіконормативний, порівняльний. Результати: в процесі проведеного дослідження визначено, що незважаючи на те, що покарання, яке передбачено нормою Кримінального кодексу за своєю суворістю поступається нормі Кодексу України про адміністративні правопорушення, його наслідки для особи є більш значними і можуть привести до зменшення правопорушень даного виду. На основі порівняльного дослідження визначено стан правового регулювання цього інституту в окремих зарубіжних країнах. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що співвідношення кримінальної і адміністративної відповідальності в відповідності до «Критеріїв Енгеля» в питанні кримінальної відповідальності за керування транспортним засобом в стані сп’яніння є дискусійним і потребує подальшого вдосконалення. Суворість кримінальної відповідальності, що пропонується може призвести до зменшення кількості правопорушень лише в комплексі з іншими заходами. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані в правозастосовчій практиці норм Кримінального кодексу, щодо безпеки дорожнього руху, як допомога в правовому всеобучі щодо дотримання правил дорожнього руху водіями.

Ключові слова: злочин, безпека дорожнього руху, стан алкогольного сп’яніння, транспортний засіб, керування транспортним засобом; алкогольне, наркотичне чи інше сп’яніння; вплив лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

1.         Burdin V. M. Stan spianinnia yak obstavyna, shcho obtiazhuie pokarannia: problemy suchasnoho naukovoho rozuminnia.  Visnyk Khmelnytskoho instytutu rehionalnoho upravlinnia ta prava.  2004.  № 1-2.  S. 177-182.

2.         Kodeks Ukrainy pro administratyvni pravoporushennia. Za stanom na 19.05.2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10

3.         Kryminalnyi kodeks Azerbaidzhanskoi Respubliky, Kryminalnyi kodeks Respubliky Kazakhstan / pid. red. V.L. Menchynskoho. Pereklad na ukrainsku movu T.V. Rudenko. K.: OVK, 2016. 490 s.

4.         Kryminalnyi kodeks Korolivstva Ispaniia / pid. red. V.L. Menchynskoho. Pereklad na ukrainsku movu O.V. Lishevskoi. K.: OVK, 2016. 284 s.

5.         Kryminalnyi kodeks Respubliky Bilorus, Kryminalnyi kodeks Respubliky Moldova / pid. red. V.L. Menchynskoho. Pereklad na ukrainsku movu T.V. Rudenko. K.: OVK, 2016. 462 s.

6.         Kryminalnyi kodeks Respubliky Polshcha / pid. red. V.L. Menchynskoho. Pereklad na ukrainsku movu V.S. Stanich. K.: OVK, 2016. 138 s.

7.         Kryminalnyi kodeks Ukrainy vid 5 kvitnia 2001 r. [Elektronnyi resurs] : stanom na 26 liutoho 2019 r. / Verkhovna Rada Ukrainy. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.

8.         Kryminalnyi kodeks Frantsuzkoi respubliky / pid. red. V.L. Menchynskoho. Pereklad na ukrainsku movu K.I. Mazurenko. K.: OVK, 2017. 348 s.

9.         Lykhova S. Ya., Kochnieva A. O. Kryminalna vidpovidalnist za zdiisnennia profesiinoi diialnosti chlenom ekipazhu povitrianoho transportu v stani spianinnia. Yurydychnyi visnyk. Povitriane i kosmichne pravo.  2013.  № 1.  S. 145-148.

10.       Naukovo-praktychnyi komentar Kryminalnoho kodeksu Ukrainy / za red. M.I. Melnyka, M. I. Khavroniuka. 10-te vyd., pererobl. ta dopov.  Kyiv : VD «Dakor», 2018.  1360 s.

11.       Ostrohliad O.V. Osnovni polozhennia kryminalno-pravovoi polityky Ukrainy ta Kryminalnoho prava Ukrainy (Zahalna chastyna) [tekst] : navchalnyi posibnyk (v skhemakh ta vyznachenniakh, praktychni zavdannia). 2-he vyd., pererobl. ta dopov. Ivano-Frankivsk : Symfoniia forte, 2017. 326 s.

12.       Praktyka YeSPL iz zastosuvannia pryntsypu neprytiahnennia do vidpovidalnosti dvichi za odne diiannia – analityka // Elektronnyi resurs. Rezhym dostupu: https://unba.org.ua/news/2636-praktika-espl-iz-zastosuvannya-principu-neprityagnennya-do-vidpovidal-nosti-dvichi-za-odne-diyannya-analitika.html

13.       Statystyka DTP v Ukraini za 2018 rik. URL: http://patrol.police.gov.ua/statystyka/

14.       Khavroniuk M.I. Kryminalne zakonodavstvo Ukrainy ta inshykh derzhav kontynentalnoi Yevropy: porivnialnyi analiz, problemy harmonizatsii. Monohrafiia.  K.: Yurystkonsult, 2006.  1048 s.

15.       Shtrafy za vchynennia administratyvnykh pravoporushen, peredbachenykh st.130 KUpAP za 9 misiatsiv 2017 roku. URL: https://mvs.gov.ua/ua/infographic/nacionalna_policiya/SHtrafi_za_vchinennya_administrativnih_pravoporushen_peredbachenih_st130_KUpAP_za_9_misyaciv_2017_ro.htm