Без категорії

DOI: 10.33098/2078-6670.2019.7.19.40-45 Рудюк В. С. Світоглядний рівень бачення трансформації судочинства в Україні.

Рудюк В. С. Світоглядний рівень бачення трансформації судочинства в Україні.

Метою та завданням дослідження є вивчення закономірностей формування світогляду суддів та вітчизняної судової системи в цілому з точки зору філософсько-теоретичних вимірів, а також звичаїв, традицій та ментальності автохтонного населення українських земель.  Методика дослідження включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались методи наукового пізнання: термінологічний, логіко-семантичний, функціональний, системно-структурний, логіко-нормативний. Наукова новизна дослідження полягає у тому, що автор за результатами комплексного дослідження філософсько-правових засад формування світогляду сучасного українського судді та вітчизняного судочинства, довів, що в цілому ці засади мають базуватися на визнанні та реалізації принципу верховенства права при поєднанні позитивістського підходу щодо оцінки обставин, які є предметом судового розгляду, з аксіологічним розумінням примату загальновизнаних людських цінностей (справедливість, свобода, честь та гідність особистості, рівність у правах та перед законом тощо), а також онтологічними вимірами, тобто з урахуванням впливу прийнятого рішення на соціальні, культурні, морально-етичні та інші чинники життєдіяльності соціуму. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій та правозастосовній діяльності у процесі трансформації вітчизняної судової системи.

Ключові слова: верховенство права,загальнолюдські цінності, мораль, світогляд, справедливість, судова система, трансформація.

1. Akimov O. O. Professional activity of civil servants in the conditions of European integration of Ukraine: issues of formation of psychological readiness: monograph.  K.: Center for Educational Literature, 2014  176 pp.

2. Hegel G. V. F. Phenomenology of the spirit. – per. with him P. Tarashchuk. K: A look at Solomiya Pavlychko “Fundamentals”, 2004.  548 p

3. The Law of Ukraine “On the Judiciary and Status of Judges” of June 2, 2016, No. 1402-VIII (Revision of 08.05.2018). Bulletin of the Verkhovna Rada of Ukraine, 2016, No. 31, p.545.

4. Kant. I. Criticism of pure reason / Per. with him I. Burkovskii. K.: Universe, 2000.  504 p.

5. Code of Judicial Ethics (Approved by the XI Regular Congress of Judges of Ukraine, 22.02.2013). Bulletin of the Supreme Court of Ukraine.  2013, No. 3, p. 27

6. Kostytsky M.V. Logic as a methodology of scientific knowledge (in particular in jurisprudence). Philosophical and methodological problems of law.  2014.  No. 1.  P. 3-13.

7. Maksimov S.I. Legal reality: the experience of philosophical reflection: Monograph.  X., Pravo, 2002. 327 p.

8. Decision of the KSU vid 2 leaf fallout of 2004 to rock No. 15-pp / 2004. Official Herald of Ukraine. 2004. № 45, stop. 41, article 2975.

9. Svitoglyad i svitludini: collective monograph / per zag. ed. Prof. V.P. Caption. Dnipropetrovsk: DDFA, 2008. 240 p.

10. Modern management in the courts: navch.-practical. posib / відпов. edited І. P. Golosnichenko, P. G. Solomon. K .: Lawyer Inter, 2010. 528 s.

11. Philosophical Encyclopedic Dictionary / Editorial: S. S. Averintsev, E. A. Arab-Ogly, L. F. Il’ichev et al. 2nd ed.  M .: Owls. Encyclopedia, 1989. 815 p.