DOI: 10.33098/2078-6670.2019.7.19.33-39 Євдокимов В. В. Вплив системи австрійського парламентаризму на правосвідомість населення Галичини другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

Мета. Метою нашого дослідження є ступеня впливу конституційного законодавства Австро-Угорщини та системи парламентаризму на рівень правосвідомості та правової культури українського населення Галичини другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення теоретичного та джерельного матеріалу і подальшого формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Використано комплекс загальнонаукових, спеціально-юридичних, спеціально-історичних та філософських методів з дотриманням принципів об’єктивності й історизму, системності і всебічності, а також діалектичного, синергетичного і аксіологічного підходів. Результати. У Галичині другої половини ХІХ – початку ХХ ст. відбувався активний процес формування правосвідомості та правової культури населення. Визначальне місце у цих процесах займав сейм, а також виборчі кампанії. Нормотворча діяльність сейму вплинула не тільки на структуру українського національного і політичного руху досліджуваного періоду, а й призвела до формування української національної еліти, з поміж якої виділялися діячі, що не були послами крайового сейму чи імперського парламенту, але активно слідкували за їх діяльністю (М.Павлик, Ю.Бачинський та І.Франко та ін.). Сейм, будучи вищим представницьким органом краю перетворився не тільки в місце політичного протистояння між українськими та польськими депутатами, а й став каталізатором національного руху, сприяв формуванню національної політичної еліти, а також зростання рівня правосвідомості та правової культури населення. Наукова новизна. Вперше прослідковано вплив нормотворчої діяльності Галицького сейму, що був складовою австрійського парламентаризму на правосвідомість та правову культуру галицьких українців другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: правосвідомість, система парламентаризму, Галицький сейм, правова культура, Галичина, Австро-Угорщина.

1. Bachynskyi Yu. «Ukraina irredenta». Berlin: Vyd-vo ukrainskoi molodi. 1924. ХХVI. 237 s.
  2. Ilyn L.M. Stanovlenie sistemy parlamentarizma v Galichine vtoroj poloviny ХІХ v. i formirovanie koncepcii nacional’nogo gosudarstva. Legea si Viata. Revistӑ ştiinţifico-practicӑ. Septembrie, 2017. S. 60-64.
  3. Ilyn L.M. Evoliutsiia pravospryiniattia ukraintsiv pochynaiuchy z seredyny KhIKh st. Naukovo-informatsiinyi visnyk Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho. Seriia Pravo. Ivano-Frankivsk: Redaktsiino-vydavnychyi viddil Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho, 2016. Vyp. 1 (13). S. 59-64.
  4. Konstytutsiinyi zakon pro zahalni prava hromadian korolivstv i zemel, predstavlenykh v reikhsrati 1867. URL: http://constituanta.blogspot.com/2011/08/1867.html.
  5. Kostiuk V. Mykhailo Pavlyk i ukrainske pytannia. Visnyk Prykarpatskoho universytetu. Politolohiia. 2015. Vyp. 9. S. 45-57. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vpu_Polit_2015_9_10.
  6. Myronenko O.M., Horbatenko V.P. Istoriia vchen pro derzhavu i pravo: navchalnyi posibnyk. Kyiv : Akademiia, 2010. 454 s.
  7. Pavlyk M. Narodnyi rukh Avstro-Uhorskykh Rusyniv. Lviv,1896. 63 s.
  8. Pryntsypy rivnosti u pravi: teoriia i praktyka: monohrafiia / peredmova akad. NAN Ukrainy Yu.S. Shemshuchenka; za zah. Red. N.M. Onishchenko. K.: Vyd-vo «Iurydychna dumka», 2014. 380 s.
  9. Franko I. Ukraina irredenta. URL: https://library.vspu.edu.ua/polki/franko/statti/Franko_Ukraine_irredenta.pdf.
  10. Chornovol I. Ukrainska fraktsiia Halytskoho kraiovoho seimu. Lviv: Instytut ukrainoznavstva im. I. Krypiakevycha NAN Ukrainy, 2018. 370 s.