DOI: 10.33098/2078-6670.2019.8.20.48-54 Полонка І. А. Неосудність та обмежена осудність: практика англо-американської правової системи

Мета. Метоюроботи є вивчення норм англо-американської правової сім’ї щодо критеріїв неосудності неделіктоздатних суб’єктів об’єктивно-протиправного діяння, а саме: медичний та юридичний критерії. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, логіко-семантичний, функціональний, системно-структурний, порівняльно-правовий. Результати. В процесі дослідження визнано, що законодавство країн, які входять до англо-американської правової системи характеризується явними проблемами із формулюванням і юридичного, і медичного критеріїв неосудності. Основною причиною такого упущення є застосування на практиці норм судових прецедентів, що були прийняті ще поза минулого століття. Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено ряд недоліків англо-американської правової сім’ї щодо визначення критеріїв неосудності, а саме: повністю відсутня вольова ознака юридичного критерію; їх беззаперечний характер унеможливлює виведення проміжних станів психіки людини; не враховуються ті обставини, що злочини можуть вчинятися особами, у яких «дефект розуму» має місце не в результаті психічного захворювання; тягар доведення неосудності перекладається на самого підсудного. Медичний критерій неосудності у англо-американській правовій сім’ї також викликає ряд зауважень, основним з яких є досить розширений перелік форм психічних захворювань і відхилень, що провокує за собою безкарність потенційних злочинців. Практична значимість. Результати дослідження може бути використано у правотворчій та правозастосовній діяльності під час здійснення правосуддя над недієздатними особами.

Ключові слова: об’єктивно-протиправне діяння, неосудність, обмежена осудність, медичний критерій неосудності, юридичний критерій неосудності.

1. Kenny, K. S. (1949). Osnovy ugolovnogo prava [Fundamentals of Criminal Law]. Moscow: Yzdatelstvo Ynostrannoi lyteraturы.  (in Russian)
  2. Nykyforov, A.S. (2000). Otvetstvennost za ubyistvo v sovremennom kontynentalno-evropeiskom y anhlo-amerykanskom uholovnom prave. [Responsibility for murder in modern continental European and Anglo-American criminal law]. Pravo y polityka.2, 62.(in Russian)
  3. Kozochkyna, Y.D., Trykoz, E.N. (2002). Ugolovnyy kodeks Avstralii 1995 g. [Australian Criminal Code. (1995)]. Sankt-Peterburh: Izd-vo «Yuridicheskiy tsentr Press». (in Russian)
  4. Esakov, H.A. (2008). Ugolovnoe pravo zarubezhnykh stran [Criminal law of foreign countries]. Moscow: Prospekt. (in Russian)